Český velvyslanec o hrách v Koreji: Nejsem si jist, že všechny sportovní disciplíny budou plně obsazeny

333 dní - pro fanoušky je to dlouhá doba, pro organizátory naopak znamení, že se olympijské hry velmi rychle blíží. Ano, řeč je o zimním sportovním svátku, který se příští rok uskuteční v jihokorejském Pchjongčchangu, a právě 333 dní zbývá do jeho zahájení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Pěkně v řadě vedle sebe sedí místní na zastávce v centru Soulu a veškerá jejich aktivita je omezena jen na pohyb prsty po displejích mobilních telefonů. Ale není těžké rozbít tuto virtuální ulitu dotazy týkajícími se olympijských her.

Samozřejmě uslyšíte, že tu o olympijských hrách moc dobře vědí, prý se na velkou akci těší, ale málokdo v hlavním městě vám poví, že se chystá přímo do dějiště Her.

Přehrát

00:00 / 00:00

333 dní zbývá do začátku olympijských her

Ostatně v téhle zemi mají jiný volnočasový ideál. „Korejská představa víkendu je, že Korejci vyrazí ze svých vysokých paneláků k řece Han, což je řeka protékající středem Soulu, kde jsou velké travnaté prostory. Tam si postaví stan, sednou si do něj, vrhnou se na telefon a stráví tak celé odpoledne. Chytré telefony v Koreji prostě kralují,“ říká český velvyslanec v Koreji Tomáš Husák.

Husák ale nabízí spíš jednu ze zajímavostí. Určitě nejde o tvrzení, kvůli kterému je třeba se obávat fanouškovské apatie. I když jsou samozřejmě i disciplíny, kam se zřejmě davy místních vyloženě nepohrnou. Alespoň to naznačil nedávný Světový pohár biatlonistů v Pchjongčchangu.

„Nejsem si jist tím, že všechny sportovní disciplíny budou plně obsazeny. Korejce bude nesmírně zajímat rychlobruslení, ve kterém jsou skvělí. Bude je mírně zajímat lední hokej, ale řada sportů pro ně bude naprostou novinkou. Dokonce jsme byli informováni, že organizační výbor uvažuje o tom, že na určité disciplíny nebude prodávat vstupenky, že vstup bude volný, aby tam bylo alespoň slušné divácké prostředí.“

Olympijská vesnice v Pchjongčchangu? Zatím staveniště, ale dělníci makají

Číst článek

To se týká klasického lyžování nebo třeba sjezdařských disciplín. Dobrou zprávou je, že se organizátoři vyvarují častému nešvaru. Sportoviště budou připravena včas, vždyť na většině z nich už úspěšně proběhly akce Světových pohárů, ale úplně vyhráno prý pořadatelé nemají. Byť je doprava obvykle tím největším problémem, v Koreji bude na silnicích během Her opravdu hodně plno.

„To, co není hotové, je ubytování a dopravní infrastruktura. Staví se tady rychlotrať, která povede ze Soulu do dějiště konání olympijských her. Dostavují se určité silnice a tam bude docházet k určitým dopravním problémům. Každý víkend se konají velice pečlivé záspy na řadě dálnic a takový standardní postup je, že dalších dvacet osm kilometrů pojedete rychlostí deset kilometrů v hodině,“ dodává Tomáš Husák, český velvyslanec v Jižní Koreji.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme