Čeští běžci na lyžích na SP ve Sklářské Porebě nebodovali, ne u všech je to ale zklamání

Po sobotních sprintech měli dnes běžci a běžkyně na lyžích na Světovém poháru v polské Sklářské Porebě na programu závod na 15 a 10 kilometrů klasickou technikou. V mužské kategorii zvítězil Rus Maxim Vylegžanin, mezi ženami triumfovala domácí Justyna Kowalczyková. Čeští závodníci se do elitní třicítky probojovat nedokázali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finská běžkyně na lyžích jásá, má na to čas, protože doběhla s dostatečným náskokem | Zdroj: ČTK

„Dneska se dalo zajet do bodované třicítky. Výsledky jsou zklamáním. Čekali jsme, že vzhledem k nižší účasti závodníků ze světové špičky, by Sandra mohla dosáhnout na body,“ hodnotil po závodě 34. místo Sandry Schützové a to 46. Ondřeje Horyny reprezentační trenér Zbyněk Valoušek.

Právě Horyna byl před závodem asi největším českým favoritem na zisk bodů do celkového hodnocení Světového poháru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světový pohár v běhu na lyžích ve Sklářské Porebě pozlobily i sněhové podmínky

„Jsem zklamaný, že to dopadlo takhle mizerně. Dalo se tu zajet dobré usmíření, minimálně jsem mohl dosáhnout na nějaké body, pokud bych podal maximální výkon.“

Nejlepšího českého výsledku v mužské kategorii tak nakonec dosáhl Jakub Gräf, který si 39. příčkou odbyl vzhledem k debutu vcelku úspěšnou premiéru ve vytrvalostním závodě Světového poháru.

„Je to pro mě rozhodně překvapení a zároveň obrovské zkušenosti. Trochu mě mrzelo, že se dnes nebruslilo, protože se nad tím polemizovalo. 39. místo na 15 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem? Pro mě je to super výsledek.“

Dušan Kožíšek postoupil do čtvrtfinále, ale tam skončil v rozjížďce

Číst článek

Organizátoři před závody zvažovali, zda i na neděli nepřipravit trať pro bruslařskou techniku. Důvod je prostý, kvůli nedostatku sněhu měli pořadatelé problém vyrýt stopu nezbytnou pro klasický styl. Nakonec se původní plán neměnil, podmínky ale rozhodně nebyly úplně standardní.

„Bylo to dost hrozný. Pořadatelé to měli hodně těžké. Nějaký sníh navozili, něco naházeli, ale podmínkám Světového poháru to úplně neodpovídá. Každý si tu zničil závodní lyže, což je velká škoda,“ říká Ondřej Horyna a doplňuje ho junior Petr Knop, který přijel do cíle pro skluznice lyží přímo destruktivní tratě jako jednačtyřicátý:

„Občas byly kamínky, jinak ve stopě obzvlášť do kopce byly sem tam sklíčka, takže jsme museli více hledat místa, kde se odrazíme.“

Juniory teď čeká MS

Umístění v páté desítce si člověk neznalý běžkařských poměrů leckdy ani nevšimne, v případě devatenáctiletého závodníka se však jedná o velice slušný výsledek.

„Jsem spokojený, když by nebyl pád v prvním kole, možná jsem se mohl pohybovat ještě o pár míst vepředu. Světový pohár není můj vrchol, ten přijde za 14 dní, kdy se koná mistrovství světa juniorů, tam bych se chtěl ukázat,“ dodává Petr Knop, jedna z nadějí českého běžeckého lyžování.

Jakub Kanta, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme