Čeští běžci na lyžích nemají před startem Tour de Ski přehnané ambice

Lyžařský seriál Tour de Ski sice nemá stoletou historii jako jeho cyklistická předloha Tour de France, ale místo v kalendáři sportovních fanoušků už si našel. I mezi těmi českými, kteří v uplynulých letech přitáhli úspěchy nejen Lukáše Bauera. Seriál začíná v sobotu v německém Oberhofu prologem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer se letos do cí­le Tour de Ski protrápil | Foto: Jan Kaliba

V České republice teď panuje poměrně jarní počasí. Podobně to vypadá i v Oberhofu, ale lyžaři budou mít na čem závodit. Na vrtochy počasí jsou místní obyvatelé, pořadatelé i lyžaři zvyklí. Nikoho nepřekvapí ani pohled na napůl holé stráně.

Pořadatelé byli připraveni i na prudké deště, které oblast trápily v minulých dnech. Sněhu si připravili dostatek a tratě jsou v poměrně dobrém stavu, i když čeští závodníci si na nich všimli kamínků, které jim ničí skluznice a především Lukáš Bauer hovořil o jedné pasáži trati, která bude v zítřejším prologu hodně zajímavá, protože se tam v zatáčce tvoří ledová plotna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de Ski nejen v Oberhofu bude pro Radiožurnál sledovat reportér Jan Kaliba

Právě nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer v posledních letech na Tour vždycky atakoval přední umístění, mezi nejlepšími se neztratil ani Martin Jakš. Česká republika, byť to není úplná lyžařská velmoc, je 4. nejúspěšnější zemí v seriálu, především díky dvěma triumfům Bauera.

Pětatřicetiletý reprezentant snad poprvé v historii závodu tak vysoko nemyslí. Před každým ročníkem měl za cíl být mezi prvními třemi závodníky, letos ne. I kvůli tomu, že příprava nebyla ideální, protože v létě prakticky nemohl běhat.

Teď už je jeho poraněné stehno v pořádku a Bauer trénoval naplno bez omezení, ale podle něj nejsou jeho nohy ještě připravené na prudká stoupání. Spokojený bude, pokud skončí celkově do 10. místa.

Jakš teprve zahájí sezonu

Další český reprezentant Martin Jakš nastoupí do koloběhu Světového poháru letos poprvé. Před původním začátkem sezony se mu totiž objevila chronická zlomenina žebra. V jeho případě by bylo umístění v elitní desítce skoro zázrak.

V šesti dosavadních ročnících nikdy mezi muži ani ženami netriumfoval lyžař z Norska, přitom v současné době tento stát disponuje takovými hvězdami, jako jsou Petter Northug nebo Marit Bjoergenová, která letos Tour de Ski kvůli srdeční aritmii vynechá.

Největší favority na celkové vítězství nemusíme hledat nijak dlouho. Řadí se mezi ně trojnásobný vítěz Dario Cologna, kvůli němu se pojede letos i jeden závod ve Švýcarsku. Jeho největším konkurentem bude už zmiňovaný Northug. Mezi ženami je Polka Justina Kowalczyková, která vyhrála tři poslední ročníky.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme