Čeští biatlonisté si ve sprintu vytvořili dobré pozice pro nedělní stíhačku

Na zlato ze smíšené štafety sice čeští biatlonisté ve sprintu na mistrovství světa nenavázali, ale stydět se nemusí. Michal Šlesingr, Ondřej Moravec i Jaroslav Soukup se vešli mezi nejlepších jedenáct závodníků. To jejich kolegyně na tom byly o poznání hůř, když skončily v druhé desítce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Moravec se připravuje na střelbu | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Vítr. To bylo nejskloňovanější slovo po sprintu biatlonistů na mistrovství světa. Právě počasí ve finském Kontiolahti si totiž dost pohrálo s ambicemi hlavních favoritů.

Vedoucí muž Světového poháru Francouz Martin Fourcade udělal tři chyby vestoje a skončil dvanáctý a ještě hůř na tom byl dosavadní lídr sprinterského pořadí Němec Simon Schempp. Ten z deseti terčů zasáhl pouze tři a obsadil 77. místo. Tři čeští závodníci se s podmínkami vypořádali velmi dobře a vešli se do jedenácté příčky.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými biatlonisty mluvil na mistrovství světa v Kontiolahti redaktor Jan Suchan

„Je tady opravdu větrno a někdo má trochu víc někdo trochu míň štěstí na střelnici. Tak nějak jsem s tím počítal už před závodem, že to bude loterie. Nevím, jestli to někdo měl lepší či horší, ale je to škoda 1+1. Ačkoli nebyly snadné podmínky, tak prostě někomu se to povede líp,“ řekl po závodě Michal Šlesingr.

Slovy 1+1 myslí svou bilanci na střelnici, tedy jednu chybu vleže a jednu vestoje, což v proměnlivých podmínkách nebylo vůbec špatné. V součtu s druhým nejlepším běžeckým výkonem dne to stačilo na sedmé místo.

Biatlonový sprint ovládl Johannes Bö, Šlesingra odsunuly chyby na 7. místo

Číst článek

Jenže jsou to jednoduché počty, trefit o jeden terč víc, bral by Šlesingr na šampionátu už druhou medaili. Těch jedenáct sekund, které ho od bronzu dělily, ale prý šlo umazat klidně i stejně přesnou, ovšem rychlejší střelbou.

„Dneska jsem v těch větrných podmínkách ztratil určitě i dost času na střelnici. Možná, kdybych byl odvážnější a zkusil bych střílet rychleji, mohlo mi to pomoct, ale na druhou stranu jsem mohl udělat i více chyb,“ poznamenal.

„Těch 11 vteřin ve finále není tak úplně moc. Dá se to někde, třeba na takových zásadnějších místech jako je střelnice, nahnat. Ale na druhou stranu zas to není tak úplně málo. A nahnat to pak na trati, to chce opravdu neskutečný výkon,“ popsal.

Ondřej Moravec tentokrát po trati neletěl tak jako třeba při vítězné štafetě, ale do deváté rány byl pro změnu bezchybný na střelnici. Pak ale minul a před posledním výstřelem ještě váhal. Nepřekvapivě kvůli větru.

Podmínky na střelnici byly těžké, přiznal Šlesingr. Sedmé místo ho těší

Číst článek

„Byl tam prostě poryv, nedal jsem tu ránu. Takže potom člověk začne kalkulovat. Každá další rána, která by padla vedle, by znamenala konec jakéhokoli dobrého výsledku,“ poznamenal. „Takže jsem si na tu poslední ránu počkal, málokdo to tam asi ostřílel normálně. Je to prostě s tímto počasím spojené,“ dodal.

Soukupovi se vyplatil dobrý trénink

Čeští reprezentanti se seřadili ve výsledkové listině vždy ob jednu pozici a paradoxně v nepřímé úměře s kvalitou střelby.

Sedmý byl Michal Šlesingr se dvěma chybami, devátý Ondřej Moravec s jednou minelou a jedenáctý Jaroslav Soukup, který sestřelil všechny terče. A to přitom platil vždycky za závodníka, který se s větrem neumí moc vypořádat.

„Jsem potrénoval dobře a vyšlo to,“ řekl s úsměvem. „Vím, že to prostě sedělo a padalo a myslím si, že zas tolik nefoukalo. Byl to stabilní vítr, nebyly to poryvy, které jsou hrozné. To jsem tam naštěstí neměl, takže to sedlo a dopadlo to takhle,“ shrnul.

Jaroslav Soukup se mohl usmívat, i proto, že má stejně jako Michal Šlesingr s Ondřejem Moravcem dobrou výchozí pozici do stíhacího závodu. Mračil se tak jen Michal Krčmář, který netrefil pět terčů a skončil 59.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme