Čeští curleři se mohou poprvé kvalifikovat na OH. Starosti teď mají ale zcela jiné

Mají historickou šanci poprvé postoupit na olympijské hry, ale místo tréninku se věnují naprosto běžným věcem. Čeští reprezentanti v curlingu odjedou v neděli do německého Füssenu, kde je čeká dodatečná kvalifikace na olympijské hry. Ale teprve před necelým týdnem se vrátili z mistrovství Evropy v Norsku, a tak se na důležitý turnaj chystají svérázně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skip Jiří Snítil při souboji o bronz s Dánskem. Mistrovství Evropy v curlingu

Skip Jiří Snítil při souboji o bronz s Dánskem. Mistrovství Evropy v curlingu | Zdroj: ČTK

Místo urputné závěrečné přípravy čeští curleři jakožto amatérští sportovci dohánějí, co zameškali v práci, ve škole či rodinném životě.

"Co nejvíc se snažím pracovat a věnovat rodině. Když přistaneme na letišti, tak pro mě na pár dní jeden život končí a druhý začíná. Snažím se na curling nemyslet a soustředím se na věci civilního života, což paradoxně může mít očisťující charakter. Člověk si psychicky odpočine, než aby si v hlavě neustále přemítal, jak je další turnaj super důležitý."

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští reprezentanti mají před důležitým turnajem jiné starosti než věnovat se tréninku

Zkrátka na nutnosti nechat kameny a košťata před tak důležitým turnajem u ledu se dají najít i pozitiva, jak dokazuje skip českého týmu Jiří Snítil. Pracuje coby manažer společnosti, která zajišťuje mediální vzdělávání, a potkávám ho mezi pracovními schůzkami.

Skipku ženské reprezentace Annu Kubeškovou pro změnu s podtrhanými větami ve studijních poznámkách, které si s sebou nosí.

„Máme k dispozici necelý týden, abychom dohnali všechny resty, které jsme nahnali za těch 10 dní, co jsme byli na mistrovství Evropy. Jelikož jsem začala studovat na nové škole a v angličtině, tak je to pro mě trochu těžší. Stres se tam projevuje hodně. Studuju mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě, nicméně věřím, že během kvalifikace dám školu stranou."

Čeští curleři si kvůli MS vzali dovolenou a sní o postupu na olympijské hry

Číst článek

Naznačuje hráčka s největší odpovědností v ženském týmu, že taková olympijská kvalifikace může být paradoxně příjemným rozptýlením, místo aby se člověk naopak stresoval z téhle jedinečné šance poprvé dostat český curling na olympijské hry.

Na to se reprezentantům daří urputně nemyslet vlastně i díky tomu, že kvůli řadě komerčních akcí v jediné pražské curlingové hale na Roztylech je složitější vůbec najít termín, ve kterém by mohli trénovat. Ale ono to ani nevadí.

Není led jako led

"Není dobře, abychom zkoušeli další typ ledu, měli bychom zůstat na tom, na kterém jsme hráli na mistrovství Evropy. Ten by měl být velmi podobný ledu ve Füssenu, na Roztylech je trochu jiný, nebylo by asi dobře je střídat. Jde o to, abychom se sklouzli, dohánět něco, co jsme nenatrénovali, nemá smysl," myslí si Anna Kubešková.

Ta od úterního večera povede za historickým postupem ženský tým a potřebuje s ním skončit nejhůře druhá v konkurenci šesti dalších účastníků dodatečné kvalifikace. Není to nereálné, stejně jako u mužů. Ti budou mít na turnaji ve Füssenu sedm soupeřů a postupují také dva nejlepší.

Vůdčí postava české reprezentace Jiří Snítil doufá, že účastí na olympiádě dosáhne úspěchu, o jakém se mu ještě před pěti lety v českých podmínkách ani nesnilo.

"Na letošním mistrovství světa jsme byli dva zápasy od přímé účasti. Tam jsme si k tomu poprvé přičichli a uvědomili si, že by to mohlo být realitou. Teď máme šanci se kvalifikovat a pro mě by to bylo určitě úžasné dokončení toho, co jsem kdysi s curlingem začal," přemítá Jiří Snítil.

Jasno bude mít o příštím víkendu.


Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme