Čeští skokané na Turné čtyř můstků moc nezáří. Trenér Jiroutek je ale klidný

Na Turné čtyř můstků nezávodilo nikdy v historii tolik českých skokanů na lyžích jako v aktuálním 62. ročníku. Na německé a rakouské můstky se jich vydalo hned šest. A přestože se o převratné výsledky prozatím zrovna nepostarali, zůstává reprezentační trenér David Jiroutek v naprostém klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér David Jiroutek | Foto: ČTK/AP

Jan Matura skončil jedenáctý v Garmisch-Partenkirchenu, Lukáš Hlava byl v úvodním závodu v Oberstdorfu dvacátý. Tyto výsledky nevypadají zrovna optimisticky. Trenér David Jiroutek je ale přesto umí vyložit.

"Zhodnotil bych to tak, že se nám zlepšili dva skokani. Potřebujeme tým dotáhnout dál a dál, pořád krůček po krůčku postupovat k olympiádě v Soči," koukal pod můstkem v Partenkirchenu David Jiroutek už mnohem dál než jen přes kopec do rakouského Innsbrucku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští reprezentanti se podle trenéra Jiroutka musí naučit skákat spontánně

Právě tam se dnes Češi přesunuli. Od Jana Matury čeká kouč další zlepšování, do šestého místa mu moc podle trenéra nechybí. "Všichni skákali podobně,opravdu stačí málo k tomu, aby se Honza posunul výše."

To bude ale asi trochu komplikovanější, protože jestli čeští skokani nějaký můstek opravdu nemusejí, tak Innsbruck, pověstný svým zadním větrem. Na druhou stranu hodlal trenér David Jiroutek své svěřence co nejlépe připravit, aby si čím dál víc věřili.

Dobře je prý na tom třeba Antonín Hájek, byť ani jednou nepostoupil do druhého kola a nevešel se mezi bodovanou třicítku.

"Tonda Hájek tady začal skákat lépe, byť to na výsledcích vidět není. Jde o to, aby tělo začalo lépe fungovat. Výsledek je generován více faktory jako jsou ostatní skokani, vítr a tak dále. Hlavní ale je, aby si kluci začali více věřit a lépe skákat. Tělo pracuje v určité spontánní rovině, které se snažíme docílit."

Rakouský mladíček Thomas Diethart si užívá překvapivé vedení v Turné čtyř můstků

Číst článek

I proto dnes část skokanů zamířila do posilovny a jiná trénovala na můstku, aby si tam vše zautomatizovala, dostala pod kůži a také si třeba zvedla sebevědomí před zítřejší kvalifikací v Innsbrucku.

Právě slovo spontánnost se stalo zaklínadlem českého reprezentačního trenéra.

"Člověk skáče ještě ne spontánně, ale snaží se skákat dobře. Když jste ovšem ve formě, tak vůbec nepřemýšlíte o tom, že chcete skákat dobře. Těla vítězů pracují spontánně, a o to lepší je jejich nosnost ve vzduchu, aerodynamika, využití síly a hlavně výsledek," doplňuje.

Nakolik uvolnění a spontánní budou čeští skokani v další boji na můstku se dozvíme už v páteční kvalifikaci na třetí závod Turné.

Tomáš Kohout, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme