Čeští skokani na lyžích si pochvalují nabitý program

Jak se skokani na lyžích jednou pustí do závodění, jako by toho nemohli ani na chvilku nechat. Mohlo by se tak soudit podle programu šedesátého Turné čtyř můstků. Včera začali kvalifikací v Oberstdorfu a do Tří králů budou mít jen den volna. Jinak budou skákat a skákat a skákat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drsný skokan na lyžích Jakub Janda.JPG | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Turné čtyř můstků je jako zahuštěné mléko, které děti sosávaly z tuby. Sladké, husté, a když se do něj pustíte, obvykle je rychle po něm. Zvlášť letos, kdy jsou závody blíž k sobě a ubyl den volna. Ale zatímco mls vám může dodat energii, Turné ji vysaje.

„Vím, že to bude těžké pro tělo, fyzicky i psychicky náročné, ale od toho jsme tady. Podmínky máme všichni nastavené stejně,“ říká zkušený Jakub Janda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští skokani na lyžích si na Turné pochvalují nabitý program

Roman Koudelka už také není nováčkem a společné mají i to, že mu náročný program Turné nevadí.

„Vždycky, když jsme měli dva dny volna, bylo to zdlouhavé. Takhle má skokan aspoň rytmus – kvalifikace, závod, kvalifikace, závod, den volna a znovu dokola. S tím já problém nemám,“ spíše si pochvaluje nový program Roman Koudelka.

A trenér českého týmu David Jiroutek rozebral těch celkem osm dní takto:

„Moc času na nic není. Ale zase kdyby bylo Turné roztáhlé, museli bychom hledat program, jak vyplnit den volna tak, aby kluci neleželi na posteli a nekoukali na internet.“

Teď ale počítá každou minutu, plánovat musí detailně a dlouho dopředu. A nesmí ho zaskočit ani externí vlivy typu zácpa na silnici mezi Oberstdorfem a Garmisch-Partenkirchenem, kam se skokani vydají hned po závodě.

skokan na lyžích Roman Koudelka.JPG | Foto: Tomáš Kohout

„Cesta do Garmische, dlouho se vyspat, hnedka trénink, kvalifikace. Bude Silvestr, tam už nikde nic nenaženeš, všechno je zavřené…“

Tedy ne zábavní podniky - skokani asi zase vyrazí na bowling, ale třeba fitness centra, kde by mohli trochu potrénovat. To půjde až 2. ledna v Innsbrucku. Takže…

„Tady je to o tom, kdo jak má natrénovano a kdo kolik ušetří energie,“ říká Jakub Janda a jako vítěz Turné ze sezóny 2005/2006 o tom asi něco ví. I ta energie se ale dá dobít.

„Je to opravdu jen výjimečně, zajít si do sauny nebo do bazénu trochu si odpočinout, to je ale asi tak všechno.“

Odreagování u golfu

Zabrat dostane i psychika. Jak se dá udržet v požadované kondici, stručně shrnul Lukáš Hlava.

„Myslet pozitivně, nad ničím moc nepřemýšlet a vydržet v tempu, které máme.“

A k tomu pomáhá některým českým skokanům i naprosto odlišný sport.

„Jsme golfový tým, děláme tu různé soutěže na jamku. Je to dobré na koncentraci a třeba i na různé sázky…“

Aby si mohli dobíjet vlastní baterky, musejí si ale čeští skokani nejdřív do přenosné golfové jamky koupit nové monočlánky.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme