Čeští skokani na lyžích zažívají povedené Turné čtyř můstků

Skokanskému Turné čtyř můstků dominují reprezentanti Rakouska. Po třech závodech .jim dokonce patří první tři příčky. Vede Schlierenzauer před Koflerem a Morgensternem. Ale asi byste si netipli, komu by patřila v pořadí národů druhá příčka. Ano, českému týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skokani na lyžích mají v Innsbrucku krásný výhled, moc si ho ale asi neužijí | Foto: Tomáš Kohout

Čeští skokani mohou jen litovat, že se zrovna teď jede Turné čtyř můstků a ne Team Tour. Na Rakušany sice nemají, ale to nemá nikdo. Kdyby se - stejně jako na týmové tour - sečetly výsledky dvou nejlepších, Češi by ztráceli lehce přes 122 body. Což je jeden průměrný skok.

Nejvýše celkově je Roman Koudelka, kterému patří mu páté místo a stejně dopadl i v závodě v Innsbrucku.

„Jsem spokojený, protože dnes to byla velká loterie. Na nájezdu už byla ve druhém kole stopa hodně rozjetá, už to bylo trošku o náhodě. Ale jsem rád, že mi to vyšlo, i když skok byl lehce zpožděný. Ale je z toho páté místo a nadšení,“ radoval se Roman Koudelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští skokani na lyžích zažívají povedené Turné čtyř můstků

I vlastním přičiněním se mu totiž povedlo podstatě vyhrát ve zmiňované loterii, o kterou se postaralo počasí.

„Že začalo pršet jsem si ani nevšiml. A na vítr jsem také nekoukal. Když je závod, tak se na to nekoukám, snažím se soustředit na skok. A jak tam bude, tak tam bude,“ zvolil nejlepší možnou strategii Roman Koudelka.

Samozřejmě se o ní snažil i Jakub Janda, ale tomu to šlo ztuha. Proč? Kvůli větru musel dokonce dolů z nájezdové lavičky. Ne snad, že by měl jako většina skokanů nepříznivý vítr do zad. Naopak, až moc by mu pomohly poryvy zepředu.

„Samozřejmě jsem na té lavičce trošičku znervózněl, trošku jsem vytuhl, ten skok nebyl takový, jak bych si představoval. Zůstala mi tam trošku pravá lyže pod tělem, bojoval jsem s tím. Ve druhé fázi mě to docela spustilo, telemark asi taky nebyl dobrý. Ale teď to půjde na 14. místo a myslím, že je to dobrý,“ prohlásil Jakub Janda.

Sám se označil věkem za veterána, ale dá se říci, že si 60. Turné čtyř můstků užívá. Celkově je třináctý, výsledkově se mu daří nejvíce od doby, kdy ho před šesti lety s Jannem Ahonenem vyhrál.

„Je to dobré, že letos, kdy jsem chtěl na jaře skončit, že jsem neskončil a trošku jsem se zvedl. Věřím, že to tak půjde dál a do Soči to vydrží,“ doufá Jakub Janda jakoby už hleděl ke dva roky vzdálené olympiádě.

‘Životní‘ sezóna Hlavy

Páté a třinácté místo v celkovém pořadí Turné jsou fajn. Ale českou vlaječku najdete i na 10.pozici vedle jména Lukáše Hlavy. Tomu se daří v této sezóně jako v žádné jiné v kariéře a 10. místo v Innsbrucku je zároveň jeho nejlepším umístění na Turné.

„Jo, určitě spokojenost. Skoky byly na velmi dobré úrovni, takže jsem za ně moc rád,“ řekl - jak jinak než stručně - Lukáš Hlava. Dokonce se po prvním kole závodu držel s naprosto stejným bodovým součtem jako Roman Koudelka na 8. místě.

Bydlí spolu i na pokoji, neustále do sebe ryjí, ale na nájezdové věži se prý nehecovali. „Jedeme každý to svoje, podporujeme se navzájem, jsme tým. A jak kdo skočí, to je potom na jednotlivcích,“ říkal Lukáš Hlava.

To je prvé pravda a za druhé recept na to, jak být na Turné čtyř můstků úspěšný. Třeba to v Bishofshofenu pomůže i Janu Maturovi, který zatím nepostoupil do druhého kola.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme