Chyba na střelnici zapříčinila dvě druhá místa. To se stane, říkají pořadatelé

Diváci se bavili dramatickou stíhačkou biatlonistů. Fandili nejen Čechům, užívali si i souboj o stupně vítězů mezi prvním Rusem Šipulinem a francouzským bratry Fourcadeovými. Pak se ale lidé na zaplněných tribunách v Novém Městě na Moravě divili, že druhý skončil nikým nepozorovaný Němec Arnd Peiffer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závody SP v biatlonu, stíhací závod mužů na 12,5 km 15. ledna v Novém Městě na Moravě | Zdroj: ČTK

Jury odečetla od času Arita Peiffera 20 sekund podle pravidla 8.7.4. To se používá v případě, kdy biatlonista ne vlastní vinou, ale kvůli technické závadě na střelnici přijde o nějaký čas. A to se může stát.

„Používáme náročnou techniku a elektroniku a chyba se prostě stane i v nejlepším autě. Jenže to k tomu patří. Problém byl akorát v tom, že jsme to řešili trošku později,“ říká Vlastimil Jakeš ředitel závodů. A muž, který má tuto funkci na všech Světových pohárech v biatlonu Franz Berger, ho doplnil: „Bylo to na první položce vestoje. Arnd trefil terč, ale ten nespadl. Byl to malý technický problém, který se za 100.000 případů stane jednou. A rozhodčí to zkontroloval a uznal. Jenom mě neinformoval. Takže jsme na tabuli nemohli dát k jeho jménu hvězdičku.“

To by dalo všem najevo, že se něco děje, Francouzi by byli ostražití, třeba i víc zabrali a pak se nemuseli děsit, že je před nimi jiný soupeř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Technický problém na střelnici Světový pohár v Novém Městě na Moravě špatně nepoznamenal

„Chybičku udělal i mezinárodní rozhodčí, který za střelnici zodpovídá. Mohlo se to řešit už v průběhu závodu, ale stejně by se musel čekat na jury. Ale tým mohl dostat šanci, že se něco děje, především tedy ten z Francie,“ říká Vlastimil Jakeš.

Po poslední střelbě rozhodčí vše zkontrolovali ještě jednou a ujistili se, že to byl zásah. V tu chvíli se dostal Martin Fourcade na třetí místo a Francouzi protestovali, že kdyby Peiffera viděl a soupeřil s ním přímo na trati, nevypustil by posledních 100 200 metrů a neprohrál by.

Jury to uznala a rozhodla, že za Šipulinem bude druhý jak Peiffer, tak mladší z Fourcadů. Ten vše komentoval i později s lehkým smutkem. „Byl jsem šťastný do doby, než jsem se viděl na třetím místě. To mě zaskočilo, protože jsem o Arndtových problémech nevěděl. Myslím si, že IBU rozhodla správně a jsem hrdý na náš svaz, že se ozval. Je to férové a oba jsme měli být na druhém místě.“

Jury tedy zvolila rozhodnutí, ze které by se nestyděl ani král Šalamoun. Než k němu ale dospěla, čekalo se dlouho na vyhlášení vítězů. To je hodně vidět a zvýraznilo to chybu více, než by bylo dobré. Vlastimil Jakeš se ale nebojí, že tato potíž přibije třeba to, jak se pořadatelé se zkouškou popasovali, jak zvládli i podmínky ztížené počasím, nebo že to v konečném hodnocení zastíní návštěvu celkem 45.300 diváků.

„Z hlediska hodnocení to není problém, protože ten dojem byl tak dobrý, že to nemůže nic ovlivnit,“ uzavírá ředitel závodů Světového poháru biatlonistů v Česku Vlastimil Jakeš.

Tomáš Kohout, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme