Curleři o postup do Soči smolně přišli. Pro jejich sport to může mít neblahé následky

Desítky let přáli sportovní fanoušci na zimních olympijských hrách spoustě jednotlivců, ale jen jedinému kolektivu - českým nebo dříve československým hokejistům. V únoru v Soči k nim poprvé mohli přibýt i reprezentanti v curlingu. Jenže ti o víkendu svou historickou šanci postoupit na olympijské hry a získat svému sportu větší respekt a popularitu promarnili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skip Jiří Snítil při souboji o bronz s Dánskem. Mistrovství Evropy v curlingu | Zdroj: ČTK

"Na těchto turnajích to je přesně o tom, že začnete dobře, pak máte výpadek a pak musíte znovu naskočit," říká skip, tedy jakýsi mozek českého týmu Jiří Snítil, jenže právě to se jeho mužstvu v závěru dodatečné olympijské kvalifikace nepodařilo.

Češi prošli do vyřazovací fáze, kde jim k postupu do Soči stačilo vyhrát jeden ze dvou zápasů. Jenže v sobotu v noci prohráli ve Füssenu těsně až v dodatečné části hry s domácími Němci. V neděli pak podlehli Američanům, které už dříve na turnaji dokázali porazit. A touto prohrou přišli o životní úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští curleři o postup do Soči smolně přišli. Pro jejich sport to může mít neblahé následky

"Klišé, které říká, že olympiáda je vrcholem kariéry pro každého sportovce, u nás platí dvojnásob. V roce 1997 jsme začínali úplně z nuly, neměli jsme trenéra, neměli jsme peníze, vymetali jsme ty nejhorší turnaje, jaké si dovedete představit, a prohrávali jsme s lidmi v důchodovém věku. Ještě před pěti lety bych si tak myslel, že olympiáda není zrovna reálnou představou."

Teď byla hodně reálná, ale zase zůstane jen představou a Snítil i jeho spoluhráči se zase vrátí do zaměstnání a mohou jen litovat, co všechno měl český curling na dosah ruky, ale po těsném neúspěchu v olympijské kvalifikaci se mu toho zřejmě nedostane.

Curlingový turnaj na OH v Soči bude bez české účasti

Číst článek

"Mohlo to znamenat větší zájem médií a tím pádem i větší zájem sponzorů. Teoreticky jsme si mohli otevřít dveře k jednání s Duklou, kde si umím představit, že by mladší hráči mohli být zahrnuti do přípravy," přemítá.

Další šanci oslovit širší publikum, získat v Česku na vážnosti a udělat třeba i krok k profesionalizaci dostane curling až za čtyři roky v olympijském cyklu, který skončí olympiádou 2018 v Koreji.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme