Doma se cítím v ruksaku, směje se česko-kanadský lyžař Jan Hudec

Sotva české lyžování přišlo o svého nejlepšího závodníka v mužských alpských disciplínách, hlásí se za něj rovnocenná náhrada. Jen tři měsíce poté, co oznámil konec kariéry Ondřej Bank, přestupuje do české reprezentace o rok mladší, 34letý Jan Hudec. Vicemistr světa ve sjezdu a bronzový medailista z olympijského superobřího slalomu v Soči jezdil dosud za Kanadu, ale doma je i v rodném Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čechokanaďan Jan Hudec ve Whistleru | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Byt mám v Olomouci a v Calgary. V Calgary mám také desetiletého syna a tady Eliáška. Doma se cítím v ruksaku. Je to takový cikánský život, lítám z jednoho místa na druhé,“ popisuje Jan Hudec.

Češtinu střídá s angličtinou a Česko s Kanadou, kam odešel s rodiči téměř před 30 lety, ale čím je starší, tím ho to do původní vlasti táhne víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alpský lyžař a rodák ze Šumperka Jan Hudec, který zatím sbíral úspěchy v kanadském dresu, oznámil přestup do české reprezentace. Více Jan Kaliba

Druhé dítě má s moravskou přítelkyní a v rodném Šumperku se rád potkává s Ondřejem Bankem, který tam bydlí.

„Rozumíme si dobře. Jsem z toho smutný a i pro něho to bylo těžké rozhodnutí. Samozřejmě ho chápu,“ říká Hudec o nedávném konci kariéry svého kamaráda.

S Bankem, se kterým má společný nejen rodný region, ale i lyžařský životopis, se už tedy v jednom týmu nepotká. Oběma lemovala kariéru vážná zranění, z jednoho takového problému s kolenem se Jan Hudec právě teď dostává, a i když už rozjel i vlastní podnikání, chuť závodit ještě má.

Neprobojoval se ale do kanadského národního týmu pro následující sezonu, a tak podal žádost o změnu reprezentace. Kanadský svaz ji schválil, český přivítal, a pokud ji posvětí i Mezinárodní lyžařská federace, možná se od Jana Hudce Česko dočká olympijské medaile. Jednu už získal na minulých hrách pro Kanadu, ty další se konají v Koreji za necelé dva roky.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme