Forma je dobrá, říká před volnými jízdami na MS krasobruslař Březina

Kanadský krasobruslař Patrick Chan se v krátkém programu mistrovství světa prezentoval světovým rekordem, a před nočními volnými jízdami tak bude obhájce titulu největším favoritem na zlato. Do volných jízd zasáhnou ale i dva čeští zástupci, Michal Březina a Tomáš Verner.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Březina | Zdroj: ČTK

V polovině soutěže byl Michal Březina po krátkém programu na šestém místě, ale na dohled medailovým pozicím. Šance budou v kanadském Londýně podobné asi pro zhruba deset nejlepších krasobruslařů po krátkém programu, světová konkurence je i letos extrémně vyrovnaná, rozhodovat budou maličkosti.

Březinovi ale po lednovém bronzu na evropském šampionátu rozhodně nechybí zdravé sebevědomí a podle jeho slov i forma by měla být adekvátní.

„Forma je dobrá, cítím se dobře, ale ambice se těžko říkají. Když na to člověk začne moc myslet, že má medaili z Evropy a že musí něco předvést tady, většinou to blbě dopadne. Chci jen zajet tak, abych byl spokojený s jízdou, to pro mě bude nejdůležitější,“ říká pár hodin před vyvrcholením mužské soutěže z Kanady Březina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mistrovství světa v krasobruslení a šancích Čechů na něm mluvil ve vysílání sportovní redaktor Michal Jurman

Po krátkém programu dělí Březinu od bronzové příčky pouhých 2,07 bodu, v přepočtu tedy skok asi typu dvojitého axela, který skáčou i výkonnostně průměrné ženy.

Letošní mistrovství světa je zároveň i kvalifikací na olympijské hry v Soči a nejen oba čeští zástupci, tedy Michal Březina a Tomáš Verner, to hodně intenzivně vnímají. V předolympijské sezóně se na něco takového nedá zapomenout.

„Motivace to určitě je, ale já se snažím na to moc nemyslet. Když si člověk bude říkat, že teď musí udělat tohle a teď tohle, závod většinou nevyjde. To já bych hrozně nerad, takže se budu soustředit na to, abych zajel, od toho se pak bude odvíjet to, jestli budeme mít dvě nebo tři místa,“ nastiňuje Michal Březina.

V kanadském Londýně se totiž bojuje o tzv. vícenásobnou kvótu olympijských nominací pro jednotlivé země. Jasné je to, že k tomu, aby se v Soči představili třeba tři čeští krasobruslaři, musí být součet výsledků Březiny s Vernerem rovný nejhůře 13. Bojovat se ale bude spíše o dvě nominace, k tomu musí být součet 28.

Pro Tomáše Vernera mělo být mistrovství světa reparátem za 11. místo na evropském šampionátu, jenomže na úspěšně složený reparát to nevypadá. Po krátkém programu je Verner až 17., nezvládl kombinaci ani trojitého axela.

Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov mají titul mistrů světa | Foto: Reuters

To si ale určitě nebude chtít před volnou jízdou připouštět, už jenom proto, že má v Kanadě, kde už dva roky žije, hodně fanoušků a také proto, že může jít v noci o jeho vůbec poslední jízdu na mistrovství světa v kariéře.

„Teď se mi o tom nechce moc mluvit, je to takové smutné téma, protože pro mě bude vrcholem kariéry olympiáda v Soči. Mistrovství světa se pak jede až po Soči, záleželo by na tom, v jaké budu fyzické formě a jak se mi bude dařit. Ale ano, je možné, že Londýn je moje poslední mistrovství světa,“ říká s trochou smutku v hlase Tomáš Verner.

Sportovní dvojice ovládli Volosožarová a Traňkov

Mistrovství světa už své první šampiony zná. Poprvé v kariéře získali mistrovský titul ze světového šampionátu ruští krasobruslaři Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov ve sportovních dvojicích.

Ruská dvojice vytvořila v kanadském Londýně i nový světový rekord 149,87 bodu. Druzí skočili Aljona Savchenková a Robin Szolkowi z Německa, bronz brali domácí závodníci Maegan Duhamelová s Erikem Radfordem.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme