Freestyloví lyžaři soutěžili v Deštné. Předvedli se na obřím skoku

V Deštném v Orlických horách se představili nejlepší freestyle lyžaři Evropy. Tamní areál hostil už potřetí exhibiční závod, při kterém lyžaři létali 30 metrů daleko a 15 metrů vysoko. Během 2,5vteřinového letu předváděli pro laika nepochopitelné triky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejlépe se v exibičním závodě umístil Josef Kalenský | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Do čtyřčlenného finále během včerejšího závodu postoupili hned tři Češi a polský jezdec Szczepan Karpiel, který se probojoval na čtvrté místo. Na třetím se ocitl Marek Skála a na druhém Robin Holub. Nejlépe se nakonec dařilo Josefu Kalenskému.

Nejlepší trik, jaký ve finále předvedl, byl podle jeho slov Double Cork 12, tedy dvojité salto spojené s třemi a půl otáčkami kolem osy těla.

Třiadvacetiletý student ekonomie a marketingu tvrdí, že nejideálnější tréninkové podmínky jsou ve Spojených státech, kde je nejvíc velkých skoků a nejvíc jezdců.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vítězem exhibičního závodu v Deštné Josefem Kalenským hovořil redaktor ČRo Jiří Fremuth

Triky se trénují nejdřív na trampolíně, potom se skáče do vody a teprve poté na sněhu.

Přesto má za sebou Josef Kalenský například zranění kolena, kdy si přetrhl přední křížový vaz. S věkem přichází u freestyle lyžařů respekt.

"Zamlada jsem se zas tak nebál, teď už vím, co obnáší zranění a jak dlouho to trvá, než se člověk uzdraví," vysvětluje.

Freeskiing čeká za rok premiéra na zimní olympiádu a jezdci začínají sbírat kvalifikační body. "Ta šance tam určitě ještě je, v pondělí odjíždím na mistrovství světa do Norska," dodává vítěz sobotního exhibičního závodu.

Jiří Fremuth, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme