Hlavně aby nechumelilo, přeje si Bauerův servisman Vít Fousek

V sezóně bez olympijských her i bez mistrovství světa se nejprestižnější akcí běžeckého lyžování stává Tour de Ski, oblíbená série závodů Lukáše Bauera, který může v ideálním případě dovršit vítězný hattrick a jehož přáním je minimálně obhájit třetí místo z minulého ročníku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běh na lyžích, Tour de Ski Martin Jakš v cíli Tour de Ski, trenér Miroslav Petrásek, servisman Vít Fousek

Běh na lyžích, Tour de Ski Martin Jakš v cíli Tour de Ski, trenér Miroslav Petrásek, servisman Vít Fousek | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Mužem, který mu k tomu bude od dnešní první etapy až do příští neděle výrazně pomáhat a na kterého bude Bauer hodně spoléhat, je jeho osobní servisman Vít Fousek, s nímž v Ranním interview mluvil moderátor Jan Pokorný.

Jaké je v Oberhofu aktuálně počasí?

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavně aby nechumelilo, přeje si Bauerův servisman Fousek

„Zatím to vypadá dobře, je polojasno, lehce zataženo. Budeme čekat, co se z toho narodí, jestli bude chumelit, neboj jestli to zůstane takhle, jak bychom si přáli, aby nenapadl nový sníh.“

Teplá zima lyžařskému Světovému poháru příliš nesvědčí, ale v dnešní době pořadatelé dokážou leckterý závod zachránit. V Oberhofu se prý ale do úpravy tratí prý pustili dost netradičním způsobem. Můžete popsat, jakým?

„Sníh sem vozily technické služby, snažily se zachránit zbytky sněhu, který tu byl. Bylo s tím hodně práce, dokonce i včerejší oficiální trénink na to doplatil, nebyla totiž průjezdná celá trať. To se stává velice výjimečně, ještě jsem to snad ani nezažil, že by oficiální trénink neproběhl na kompletní trati.“

Lyžaři tedy museli jezdit mezi běžnými turisty?

„Ano, jezdili na turistických tratích, další možnost byla použít místní lyžařský tunel, který leží v blízkosti areálu, kde se bude závodit. Naši závodníci trénovali na turistických tratích a na tom kousku závodní trati, který byl zprůjezdněn. Zvládli jsme to, dokázali jsme i vytestovat lyže.“

Jak chystáte lyže, když víte, že sníh je na trať navážen a je různé kvality?

Lyžař Lukáš Bauer | Foto: Jan Kaliba

„On je sice různé kvality, ale má jednu společnou vlastnost – je mokrý. To nám práci hodně ulehčuje. Spíš by byl problém, kdyby teď začalo chumelit a ochladilo se třeba na -3 stupně Celsia. Na některých pasážích trati by totiž bylo víc sněhu přírodního a na některých toho mokrého. Problémem by byla právě různost toho sněhu.“

Problém asi dělá i kvalita trati, kde je hodně kamenů a špíny.

„Ano, to je pravda. Tam je problém v tom, že máme vybrané lyže, které nejsou určeny jen na tento závod – budeme je používat dál, do konce sezony a ještě několik dalších. Tím, že trať tady není v dobré kondici, je na ní opravdu hodně špíny a kamenů, se lyže dost poškodí. To je problém, protože dobré lyže se hledají těžko, a pokud se zničí při jednom závodě, který trvá zhruba deset minut, je to starost navíc.“

Organizátoři i přes to závod chystají, zřejmě nemohou jinak.

„To je jasné, Tour de Ski je počítána jako celek, takže není téměř možné, aby z něj jeden závod vypadl, aby ho někdo odvolal nebo zrušil. Proto se musí jet i v těchto podmínkách.“

Jan Pokorný, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme