Hlavním svalem je hlava, říká kouč českých skokanů. Klid na Turné mohou najít během dne volna

Skokan na lyžích v dobré formě o skocích téměř nepřemýšlí. Na nájezdu, v milisekundách po odrazu i dole při přistání dělá automaticky přesně to, co má. Ale jakmile se nedaří, znervózní a o potřebný klid přijde. To je případ českých reprezentantů, kteří právě skokanskou pohodu budou hledat i během jediného volného dne na Turné čtyř můstků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohodu a úsměv hledá o volném dni i Roman Koudelka | Foto: Tomáš Kohout

Skokani na lyžích mají nejvypracovanější svaly na stehnech, potřebují je k obrovské síle při odrazu. Ale nejdůležitější je jiný „sval“. „Hlavní sval pro skoky je mozek. Hlava,“ říká Rakušan Richard Schallert.

Sám býval skokanem, nyní trénuje českou reprezentaci. A že má pravdu, je znát na každém z jeho svěřenců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svaly i potřebné hodiny tréninku mají, českým skokanům chybí především klid, zjistil reportér ČRo Tomáš Kohout

„Chybí mi trošku trpělivosti. Chtěl bych skákat dobře, abych už trošku zabezpečil rodinu a podobně. A to mě poslední dobou trošku svazuje. Ale tohle byl krok dopředu a věřím, že to tak půjde dál,“ přemítal Roman Koudelka pod můstkem v Ga-Pa po 17. místě, co ho ještě brzdí v lepších výkonech.

Ve 27 letech zažívá už svou jedenáctou sezonu ve Světovém poháru. Velké množství závodů ale neznamená, že má dost zkušeností, aby se s tlakem vyrovnal. Za pravdu mu dává Jakub Janda, který a nejvyšší úrovni skáče ještě o 10 let víc.

„Nic neznamená, jestli to děláte pět nebo deset let. Spíš mají výhodu kluci, kteří přijedou poprvé a vůbec neví, co je čeká. Stačí jeden špatný skok a všechno se zhroutí. Jsou to misky vah, které se neustále přesouvají,“ zafilozofoval si vítěz Turné z roku 2006 Jakub Janda.

Mladickou bezstarostnost přináší do českého týmu objev sezony Vojtěch Štursa. A když v Ga-Pa nepostoupil do druhého kola, hlavu si s tím nelámal.

„Nedá se nic dělat, musím to brát tak, jak to je. Aspoň se přiučím pro příště,“ plánuje Štursa, který už se v letošní sezoně SP dostal dvakrát do elitní desítky.

Klid hledají čeští skokani i dnes, při odpočinku a tréninku na třetí závod Turné. Zítra ve dvě hodiny odpoledne už začíná kvalifikace v Innsbrucku.

Tomáš Kohout, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme