Holubec v Hochfilzenu poprvé v kariéře nakoukl do elitní desítky závodu SP

Pětatřicetiletý Tomáš Holubec se překvapivě stal nejúspěšnějším českým biatlonistou ve sprintu Světového poháru v rakouském Hochfilzenu, když obsadil 9. místo. Z vítězství se poprvé v sezoně radoval Nor Tarjei Bö a hned se dostal do čela průběžného hodnocení. O 4 vteřiny porazil Martina Fourcada z Francie, třetí Rus Timofej Lapšin ztrácel 17 sekund.

Biatlonista Michal Šlesingr při závodě SP v Oberhofu, kde skončil na třetím místě | Zdroj: ČTK

Holubec uběhl deset kilometrů s bezchybnou střelbou za 24:25,4 minuty, stejně jako Francouz Vincent Jay, který ale absolvoval trestné kolo za jednu chybu na střelnici, dělili se tak spolu o 9. příčku. Pro pětatřicetiletého českého reprezentanta je to nové osobní maximum.

Dalším Čechům se nedařilo především na střelnici. Jaroslav Soukup dojel na 25. příčce, poté co po druhé střelecké položce musel na dva trestné okruhy. O dvě pozice unikly body 42. Zdeňku Vítkovi.

00:00 / 00:00

S biatlonistou Tomášem Holubcem se po sprintu v Hochfilzenu povídal Tomáš Kohout

Poprvé v sezoně nebodoval Michal Šlesingr, který se od druhého místa v úvodním závodu sezony postupně výsledkově zhoršuje. Startoval v první polovině závodu v době, kdy ještě sněžilo, a kvůli chybám na střelnici běžel tři trestná kola a obsadil až 64. místo. Ondřej Moravec byl ještě čtyři místa za ním. Oba se tak nekvalifikovali ani do sobotního stíhacího závodu.

Holubec střílí za nula rád

Tradičním lídrem reprezentačního týmu biatlonistů je Michal Šlesingr, kterému zdatně sekunduje Jaroslav Soukup. Právě těmhle dvěma se také v této sezóně Světového poháru povedlo doběhnout na medailových pozicích. Jenže v dnešním sprintu v rakouském Hochfilzenu jakoby týmová hierarchie neplatila. Zatímco Šlesingr skončil 64. a ani neprošel do stíhacího závodu, dělené deváté místo obsadil 35letý veterán Tomáš Holubec. Rozhovor s ním natočil Tomáš Kohout.

Gratulace k nejlepšímu umístění v kariéře, spokojenost z vás vyloženě čiší, tušil jste to už před závodem?

Vzhledem k tomu jak začátek sezony u mě probíhal, tak tohle jsem opravdu vůbec nečekal. Nedařilo se především běžecky, takže takový zlom jsem nečekal. Byl bych spokojený za každý urvaný bodíka, ale tohle je neskutečné. Musím přiznat, že oproti dříve startujícím závodníkům jsem měl výhodu, kterou jsem dokázal využít.

Základem je přesná střelba, kterou jste měl dnes výbornou. Kde se ten klid ve vás vzal?

Ve svých letech na střelbu spoléhat musím. Na tréninku jsem jeden z nejlepších, takže se mi to konečně podařilo zužitkovat v závodu. Hlavně kvůli střelbě mě biatlon pořád baví. Ten pocit, když všechny ty terče člověk skolí, je parádní.

Když jste vyjel na trať tak už nechumelily ty velké sněhové vločky. Dá se tipnout, kolik vám to ušetřilo sekund na trati?

To se nedá říct, ale stopa byla rychlejší, lyže lépe klouzaly. A s nulou chyb to vyšlo na umístění kolem desítky. Měl jsem i super připravené lyže a to udělá hodně.

Je to vaše nejlepší umístění v kariéře, ale na třetí místo chybělo jen 10 sekund. Nehlodá ve vás trochu ten červíček, jestli jste nemohl jet ještě o něco rychleji?

Určitě ne, jsem spokojený. Stává se mi, že v posledních kolech už hodně ztrácím, ale toho jsem se tentokrát vyvaroval, takže pro mě těch deset vteřin bylo hrozně moc.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - sprint 10 km:
1. Bö (Nor.) 23:57,2 min. (1 tr. kolo), 2. M. Fourcade (Fr.) -4,0 (2), 3. Lapšin (Rus.) -7,2 (0), 4. Schempp (Něm.) -18,7 (1), 4. Beatrix -18,7 (1), 6. S. Fourcade (oba Fr.), -19,0 (0), 7. Fak (Slovin.) -25,2 (0), 8. Volkov (Rus.) -26,3 (1), 9. Holubec (ČR) -28,2 (0) a Jay (Fr.) -28,2 (1), ...25. Soukup -1:09,2 (2), 42. Vítek -1:32,7 (2), 64. Šlesingr -1:54,9 (3), 68. Moravec (všichni ČR) -2:03,5 (1)

Průběžné pořadí SP (po 6 z 26 závodů): 1. Bö 265, 2. M. Fourcade 253, 3. Bergman (Švéd.) 225, 4. Svendsen (Nor.) 225, 5. Weger (Švýc.) 186, 6. Bailey (USA) 171, ...9. Šlesingr 159, 16. Soukup 124, 44. 37. Holubec 50, 49. Vítek 26, 61. Moravec 16

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít