Horolezec Jaroš je po operaci a svou poslední osmitisícovku letos nezdolá

Jeden z nejlepších českých horolezců Radek Jaroš se zatím musí vzdát snu pokořit letos poslední ze 14 osmitisových vrcholů světa, obávanou horu K2. V pátek totiž absolvoval operaci tří prstů, které ho trápí od výpravy na Annapurnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Jaroš

Radek Jaroš | Foto: Jan Sklenář

„Bohužel jsem se nakonec rozhodl pro rychlé řešení, a protože mě zlobil hlavně malíček levé nohy, který mi bránil plnohodnotnému pohybu a tréninku, tak jsem se po konzultacích s mnoha doktory domluvil na operaci. Mám ji za sebou, zasahovali mi na třech prstech,“ říká Radek Jaroš.

Letos chtěl vystoupit na obávanou horu K2, ale Korunu Himálaje, tedy 14 osmiticícových vrcholů zdolaných bez kyslíkového přístroje, letos nezavrší. „Musím asi zapojit rozum a tohoto snu se pro letošek vzdát. Operace už byla hodně blízko odletu, a i když jsem minulý týden objednal letenky, tak si myslím, že není reálné, abych se dal dohromady jak po stránce zdravotní, tak po fyzické. Aby to nebyl jen marný pokus, že tam odjedu a splním povinnost vůči svým sponzorům. Musím se rozhodnout to o rok odložit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vysílání Radiožurnálu mluvila Lucie Výborná s Radkem Jarošem

Na světě je celkem 13 lidí, kteří dokázali vylézt bez kyslíku na všech 14 osmitisícových vrcholů.

„Samozřejmě chci do toho klubu patřit. Dá se říct, že 20 expedic, které mám za sebou, proběhlo úplně hladce. Horolezec tam jde kvůli radosti a výzvě, ne se tam sebepoškozovat. Je to pořád výzva a já věřím, že se dám dohromady. Dám si letos menší cíl, na kterém si vyzkouším ty nohy v létě. Bude to možná jedna z nejvyšších hor světadílů a budu se připravovat na završení Koruny Himálaje,“ dodává český horolezec.

Lucie Výborná, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme