Hotel české výpravy na MS v alpském lyžování připomíná lazaret

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Ale mrzuté je, když se obojí spojí do jednoho a neštěstí se vydá za lidmi do hor, tak jako se to přihodilo českým lyžařům na mistrovství světa v rakouském Schladmingu. Hotel české reprezentace v Ramsau, kde z výpravy bydlí všichni kromě Šárky Záhrobské, se proměnil v dokonalý lazaret.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kryštof Krýzl v Abelbodenu

Kryštof Krýzl v Abelbodenu | Foto: Czech Ski Media Team

Do obřího slalomu se proto dnes nemohl zapojit nemocný Martin Vráblík ani Ondřej Bank, který dostal po vyšetření zraněného kolena na týden berle a nenastoupí ani k nedělnímu slalomu. Na šampionátu se proto poprvé jel závod bez české účasti.

U Ondřeje Banka už jsou zdravotní problémy zvláště v této sezoně smutným standardem. Překonal zlomeninu čelisti, operace mu pomohla s vykloubením ramena, ale ve čtvrtečním tréninku skončil v kotrmelcích, zničil si závodní lyže na obří slalom, ale hlavně mu oteklo koleno. Z věčných trablů už je hodně deprimovaný a ten poslední přičítá novému typu lyží, na kterém se od této zimy musí jezdit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českou reprezentaci alpských lyžařů brzdí ve Schladmingu zranění

„Člověk zakrojí lyži, je v úplně největším tlaku, a když chce ještě něco udělat do dalšího oblouku, tak mu nečekaně ujede spodní lyže. Pak se dějí divné věci. Buď lidem nevěříš a nejedeš tak, jak máš. Nebo jim věříš a ona ti prostě v každém druhém oblouku ujede vnější lyže. To se nikdy nedělo. Tam se lámou kolena nebo tě to otočí jako mě.“

Martin Vráblík pro změnu doplatil na své vysílení z pondělního velmi náročného sjezdu do superkombinace. Sice díky němu nakonec dosáhl patnáctou pozicí svého nejlepšího umístění na všech šesti mistrovstvích světa, kterých se zúčastnil, ale vyčerpané tělo přepadla viróza.

A aby toho nebylo málo, po čtvrteční úspěšné kvalifikaci obřího slalomu ho přepadly také horečky, kvůli kterým odcestoval domů a udělal tím ve třiceti letech za svou kariérou na světových šampionátech tečku.

Ligety na MS září. Vyhrál i obří slalom. Bank kvůli zranění ukončil sezonu

Číst článek

Na ten další za dva roky už nepojede, protože ho srážejí potíže se sháněním peněz, což silně pocítil i před tím letošním. Na podzim Vráblíka ho opustilo několik sponzorů, takže přípravu měl značně improvizovanou.

„Neměl jsem za co, tak jsem trénoval doma, kde mě nechali zadarmo. Musel jsem rychle prodat lyže a jel jsem do Wengenu. Pak jsem onemocněl a pak jel na Slovensko do Jasné, protože jsem si tam domluvil předjezdy. Nemusel jsem platit lístky a ubytování je tam laciné. Zvolil jsem nejméně nákladnou finanční variantu. Zbytek sezony odpracuji.“

Kromě Banka s Vráblíkem patří do českého lazaretu také Kryštof Krýzl, osmý ze slalomu na mistrovství světa před čtyřmi lety. Tomu sice zůstávají sponzoři věrní, ale zápolí pro změnu s natrženým vazem v kotníku.

Šárka Záhrobská a její trenér Klaus Mayrhofer v akci | Foto: Jan Kaliba

Dnes se Kryštof Krýzl poprvé po třech týdnech postavil na lyže a hledá způsob, jak připravit zdaleka ne uzdravenou nohu na nedělní závodění.

Krýzl použije oblbováky

„Budu muset použít nějaké oblbováky. Jsou dvě možnosti. Buď to zamrazit kelenem, jako jsem to podobně udělal v Kitzbühelu, kde jsem se na to nemohl ani postavit a zamrazili jsme to takovým způsobem, že jsme vyplýtvali celý sprej," říká a dodává:

„Měl jsem tam i omrzliny a to jsme to dělali přes tejp i ponožku. Pak se mi to zdálo pořád málo, tak jsem si tam na kotník ještě dával sníh. To bylo šílené. Druhá varianta je injekce mezokainu.“

Je ale dost možné, že Krýzl bude muset obě metody zkombinovat, protože v prudších pasážích kopce při tréninku poraněný kotník i přes zaledování cítil. Sobotní trénink raději vynechá a půjde rovnou do nedělního závodu. V něm se představí také Filip Trejbal, a aby se to nepletlo, ten má pro změnu bolavá kolena.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme