Jak lyžař Ondřej Bank hledá ideální stopu? U videa, pustí ho i vám

Nebát se vyšplhat do koruny třicetimetrového smrku, i takové schopnosti je zapotřebí, aby měl alpský lyžař naději na úspěch. Vše vysvětlíme a usedneme při tom s Ondřejem Bankem k videorozboru jeho jízdy po sjezdovce Kandahar.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Bank na mistrovství světa u videozáznamu své jízdy

Ondřej Bank na mistrovství světa u videozáznamu své jízdy | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Ve sportu možná dvojnásob platí, že chybami se člověk učí. Alpští lyžaři nejsou výjimkou, a aby své omyly odhalili, dokážou v rámci přípravy strávit spoustu času u videa. U rychlostních disciplín je cílem najít byť jen o pár decimetrů lepší trajektorii jízdy v různých pasážích sjezdovky, na které by se běžný smrtelník spokojil s přežitím.

Ondřej Bank takhle v německém dějišti mistrovství světa dumá, jak se poučit ze svých předchozích jízd po trati Kandahar 2, aby na ní při sjezdařské části pondělní superkombinace vykročil za medailí. K videu s českým lyžařem tentokrát usedl také Jan Kaliba.

Přehrát

00:00 / 00:00

K dobrému zmapování celé trati si pomáhají s Chorvaty

Ke zrychlení pomáhá srovnání s nejlepšími

Dobře se najíst, otevřít si plechovku a sednout si k videu, to dělá leckdo, ale takovýhle film si pustí málokdo. "Tenhle je docela záživnej, škoda, že nemáme záběry z cíle," říká Ondřej Bank. Na obrazovce jede svůj sjezd, a reálný Ondřej Bank sedí před obrazovkou. Jak se sám sobě líbí?

"Je to hodně unavený, spodek už jsem jel trošku s respektem." Hodně lidí si ani neuvědomí, že součástí lyžařské přípravy je i studování videa. Kolik procent to z přípravy zabere? "Vezmu si to do pokoje, zavřu se s tím a studování stopy mi zabere hodinu i dvě, když mě to baví. Má to vychytávky jako obraz v obraze, ale není to tak dobrý jako dát si dvě obrazovky vedle sebe. Je to přehlednější, můžeš si dát pomalou rychlost."

Na obrazovce přitom paralelně běží sjezd, jak ho zvládli Ondřej Bank a Didier Cuche. "Vyberu si toho, kdo jel nejrychleji a on v tom úseku jel suverénně nejrychleji. A vidíte podle stopy, že on si to nechal více vyjet a vidím, kde mi začne ujíždět a proč. Nacházím věci, které mě zrychlujou, a zjistím, že fungují věci, o kterých bych to nikdy neřekl. Je to hrozně zajímavý."

K dobrému zmapování celé trati si pomáhají s Chorvaty

Dá se říct, že sledování videa je taková detektivka svého druhu, že si člověk hraje na Sherlocka Holmese. "Člověk tam může najít, co udělal špatně a druhý den to změnit." A pamatuje si člověk druhý den, kde všude má jet tak, jak si řekl den předtím u videa? "Musí, to by si zapamatoval i úplnej …"

A dokáže to i ve stokilometrové rychlosti aplikovat? "To je právě ten problém. Teď jsem trochu změnil prohlídky. Nastuduji si tady stopu a pak prohlídku den před závodem jedu rychle." Do rozborů u videa má co mluvit i trenér a bratr Ondřeje Banka Tomáš.

"Tady jsme si všimli, že nedělá rozsahy, ale diskutujeme pořád. V super-G jsem mu musel dokázat, nevěřil mi, že kopl do startovací hrazdičky. Málem si jí otevřel dřív než vystartoval. A to je školácká chyba. Ondra tvrdí, že si všímám takových ptákovin, že si mám všímat podstatnějších věcí, ale takováhle ptákovina může stát klidně půl vteřiny. Když si do toho člověk kopne a otevře si to dřív, tak to je holt blbý. Vychytáváme desetinky a setinky, a pak taková chyba."

K pořizování videozáznamů ze sjezdovky funguje slovanská spolupráce. „My máme čtyři kamery, čtyři pozice a vždycky se domlouvá různá pozice s Chorvaty. Ale nejsme moc extrémní. Rakušané mají žebříky, aby viděli výš, a můžete si i všimnout, že jsou na stromech zavěšení na sedákách, aby měli prostě výhled.

Délka studování videozáznamu záleží na pocitu

Tenhle surový materiál je ale potřeba zpracovat. A to je práce pro Tomáše Banka, kterému sestřih trvá obvykle asi dvě hodiny. Aby tuhle dobu zkrátil, rozdává kameramanům pokyny. "Natáčejí jenom to, co zakroužkuju. Když vím, co tam bude následovat, tak se nemusím furt vracet, můžu jet dál.

Když mi tam někdo vkládá svoji vlastní invenci a natáčí žánrové obrázky, tak to mě zdržuje úplně šíleně. Musím to stihnout do schůze, abych si to mohl s těma Chorvatama vyměnit, abychom to taky měli kdy prohlížet. Proto jsem někdy na všechny nevrlý."

V který okamžik člověk pozná, že už viděl dost a video se může pro ten den vypnout. "Když mi pípnou hodinky, že je dvanáct večer. Ale ne, některý pasáže vím, že jsem projel dobře a vím, jak na ně. Záleží na pocitu." Tak uvidíme, co Ondřej Bank našel před superkombinací a jak své poznatky uplatní na Kandaharu.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme