Jakš vyjede do poslední etapy Tour ze 3. místa, Bauer je desátý

Běžec na lyžích Martin Jakš skončil v předposlední etapě Tour de Ski ve Val di Fiemme na čtvrtém místě, celkově se potom posunul na třetí pozici. Lukáš Bauer dojel na v závodě s hromadným startem na 20 kilometrů klasicky třínáctý a v průběžné klasifikaci mu patří 10. příčka. Sedmý podnik Tour vyhrál Nor Petter Northug před vedoucím mužem seriálu Dariem Colognou ze Švýcarska.

Start sedmé etapy Tour de Ski ve Val di Fiemme

Start sedmé etapy Tour de Ski ve Val di Fiemme | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jakš překonal úvodní krizi, udržel se ve vedoucí skupině, dokázal dokonce vybojovat deset bonusových sekund a v cíli jen těsně prohrál se třetím Kanaďanem Kershawem.

„Pro mě strašně těžká etapa. Už od druhého kola, tak jsem měl maličkou krizičku a cítil jsem, že tahám za slabší konec. Pak jsem se z toho naštěstí dostal. Měl jsem výborné lyže a s tím čtvrtým místem musím být spokojený,“ uvedl Martin Jakš.

K poslední etapě potom nejlepší český závodník na Tour prohlásil. „Jestli jsem teď třetí, za mnou je deset lidí v deseti vteřinách, takže se asi pojede ve skupině. A pak se bude rozhodovat tady z toho. Jakékoliv umístění kolem desátého místa bude super.“

Bauer nasadil od začátku vysoké tempo, několikrát se pokusil roztrhat hlavní pole, ale únik se mu ani jednou nepovedl a před cílem ho semleli rychleji finišující soupeři.

„Díky těm podmínkám, když se vám nepodaří dostatečně odjet od toho balíku, tak se za vámi vezou, uhlazujete stopu. Mně se to nepodařilo, i když jsem se snažil. Pak samozřejmě síly docházely. A i když jsem šel do risku, tak se to nevyplatilo,“ řekl po “dvacítce“ Lukáš Bauer.

Závodu dominovala dvojice Nor Northug, Švýcar Cologna, která v tomto pořadí dojela na všech pět rychlostních prémií i do cíle. Druhý Cologna udržel celkové vedení o 78 sekund před Northugem, za kterým třetí Jakš zaostává o jednu a půl minuty. Desátý Bauer ztrácí na Jakše necelou půlminutu.

V klasické desítce žen zvítězila Polka Kowalczyková a v čele Tour má už více než dvouminutový náskok. Eva Nývltová skončila dvacátá třetí, Ivana Janečková jednatřicátá.

Tour de Ski v běhu na lyžích - sedmá etapa ve Val di Fiemme (Itálie):

Muži - 20 km klasicky s hromadným startem: 1. Northug (Nor.) 57:17,2, 2. Cologna (Švýc.) -1,8, 3. Kershaw (Kan.) -2,2, 4. Jakš (ČR) -2,6, 5. Harvey (Kan.) -2,9, 6. Clara (It.) -3,7, 7. Filbrich (Něm.) -3,9, 8. Perl (Švýc.) -4,5, 9. Södergren -4,7, 10. Rickardsson (oba Švéd.) -5,1, ...13. Bauer (ČR) -10,5.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 7 z 8 závodů): 1. Cologna 3:56:03,9, 2. Northug -1:18,1, 3. Jakš -2:46,5, 4. Kershaw -2:52,0, 5. Perl -2:54,2, 6. Gaillard (Fr.) -2:55,9, ...10. Bauer -3:13,9.

Ženy - 10 km klasicky s hromadným startem: 1. Kowalczyková (Pol.) 30:27,6, 2. Johaugová (Nor.) -6,3, 3. Longaová (It.) -55,7, 4. Eldenová (Nor.) -1:01,4, 5. Saarinenová (Fin.) -1:14,0, ...23. Nývltová -3:09,6, 31. Janečková (obě ČR) -4:03,5.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 7 z 8 závodů): 1. Kowalczyková 2:12:17,3, 2. Longaová -2:08,3, 3. Follisová -2:33,0, 4. Majdičová -3:08,4, 5. Johaugová -3:20,8, 6. Kallaová (Švéd.) 3:39,9, ...20. Nývltová -8:27,7, 33. Janečková -13:11,1.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít