Jakše skolila angína, ale Bauerovi prý nehrozí, říká doktor běžců na lyžích

Z českých běžců na lyžích býval nejnáchylnější k různým nemocem Lukáš Bauer. Ten se ale letos na Tour de Ski těší výbornému zdraví a i po čtvrtečním přeběhu z Cortiny do Toblachu mu stále patří průběžná osmá pozice. Zato o devět let mladší Martin Jakš je za smolaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úspěšní medailisté z olympiády ve Vancouveru (zleva): Lukáš Bauer, Martin Koukal, Martina Sáblíková, Jiří Magál a Martin Jakš. | Foto: Tomáš Adamec

Po zranění žebra stihl na Tour dokončit své první tři závody sezóny. Do té čtvrté ho dnes po poledni nepustila angína, kvůli které už je na cestě domů, a nebude tak v závěru Tour útočit na třetí umístění v nejlepší desítce za sebou.

„Martin se úplně špatně necítil. Kdyby to byl nějaký důležitý závod na konci sezóny, tak bych ho asi pustil, ale tady to prostě nešlo. Čtyři závody by ho asi srazily natolik, že by velkou část zbytku sezony měl špatnou. Vzhledem k propukající angíně, která se z toho vyvinula, tak jsem mu nasadil antibiotika. Bude je brát asi 7 dní,“ popisuje situaci lékař českého týmu Martin Koldovský.

S rozhodnutím poslat Martina Jakše do postele místo na 35 kilometrů dlouhou trať čtvrté etapy Tour de Ski čekal do poslední chvíle, i když do značné míry byl rozhodnutý už večer před závodem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovo angína se teď asi nejčastěji skloňuje v české repreznetaci běžců na lyžích

„Čekal jsem, jestli se během noci něco nezmění, ale stav zůstal v podstatě stejný. Myslím si, že za 10 dní by měl být v pořádku a schopný zapojit se do tréninku.“

I tak je to ale pro Jakše další komplikace v sezóně, kterou mu narušilo také zranění žebra. Jeho a zároveň i reprezentační trenér Miroslav Petrásek ovšem zůstává i s výhledem k únorovému mistrovství světa optimistou.

„Zatím určitě smolná sezona. Začátek nestihl kvůli jednomu zranění. Teď Tour rozjel velmi slušně. Tím, že jsme ho odvolali včas a od začátku u toho byl doktor, proběhne onemocnění lehčí formou. Myslím si, že budeme schopni se na MS dobře připravit,“ věští Petrásek, že Jakšovi nebude dělat problém po uzdravení znovu naskočit do rozjetého vlaku lyžařské sezóny a jedním dechem dodává:

Běžec na lyžích Jakš onemocněl a na Tour de Ski už nepokračuje

Číst článek

„Pokud je závodník dobře připravený a má natrénováno, tak závodnický rytmus není tak důležitý. I Martin Jakš to ukázal. Na Tour odjel první závod a byl sedmý.“

Ani z toho, že by si angína v českém týmu na Tour de Ski našla další oběť, strach Petrásek nemá. V žertu vyprávěl, že Jakš dal před odpoledním odjezdem domů na rozloučenou polibek Lukáši Bauerovi. Ale realita pochopitelně vypadala jinak. Jakmile se na Nový rok Jakšovi přitížilo, pakoval se z pokoje, který sdílel právě s Bauerem, na samotku.

Bauer se zařekl

„Hned po sprintu dostal samostatný pokoj a chodil i na jídlo zvlášť. Lukáš dostal virostatika, plus dostává vitamínové injekce a různé věci na ochranu dýchacích cest a její sliznice,“ popisuje doktor Koldovský preventivní opatření a sám Bauer působí dojmem, že takovou péči ani nepotřebuje, byť po dojezdu čtvrté etapy pokašlával.

„Tady to pokašlávání, je čistě po téhle etapě. V zastíněných místech byl totiž hodně studený vzduch. Musím zaklepat, ale jsem zdravý jako rybička. Letos jsem si prostě řekl, že budu zdravý, takže nemoc nemá šanci,“ vtipkuje Bauer.

„Tomu se vždycky musím smát, ale věřím tomu, že dojede,“ komentuje Bauerovu víru Martin Koldovský z pozic lékařské vědy.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme