Jan Matura si Světový pohár v letech na lyžích v Harrachově užíval

Kdo mohl tušit, že českou jedničkou mezi skokany na lyžích bude Jan Matura. Tenhle závodník liberecké Dukly oslavil v úterý 33. narozeniny a letošek je pro něj zatím nejkrásnějším obdobím kariéry. Zlom v ní nastal skvělými výsledky v této sezoně a úspěchy pokračovaly i v Harrachově na Světovém poháru v letech. Oba závody sice vyhrál Rakušan Schlierenzauer, ale Jan Matura se pokaždé vešel na stupně vítězů.

Skokan na lyžích Jan Matura doletěl v kvalifikaci SP v Harrachově do vzdálenosti 200 metrů | Zdroj: ČTK

Jak hezky pro Jana Maturu den začal, tak ještě lépe skončil. Dopoledne se radoval ze třetího a odpoledne dokonce ze druhého místa. Na vítěze, Rakušana Gregora Schlierenzauera, mu přitom nechybělo ani 5 bodů.

„Kdyby mi tohle někdo řekl před sezonou, že se budu pohybovat takhle vysoko, tak tomu nebudu věřit. Bylo mi jedno, jestli to bude 3. nebo 1. místo. První je samozřejmě nejlepší, ale já z toho mám obrovskou radost,“ radoval se po závodě Jan Matura.

00:00 / 00:00

S Janem Maturou mluvil po závodech v Harrachově Tomáš Kohout

A to se skutečně není čemu divit. Na stupních vítězů stál ve Světovém poháru celkem čtyřikrát. Polovinu z toho zvládl v jednom dni.

„To je také něco zvláštního. Já jsem si to strašně užíval, přece jen v Japonsku to bylo sice dvakrát první místo, ale tady byly ty emoce ještě o něco výš tím, že tady byla rodina a čeští fanoušci,“ říká Jan Matura, který se stejně jako ostatní musel vypořádat s leteckým maratonem. Ty tři lety za den dají pořádně zabrat

Skokan na lyžích Jan Matura vybojoval na SP Harrachově dvakrát stupně vítězů

„Únava byla znát, protože koncentrace je tady vysoká na těch letech a udržet ji dá zabrat, takže únava byla,“ souhlasil český skokan.

Ale ne taková, aby se s tím nedalo doletět pro nejlepší výsledky kariéry z mamutího můstku. Jan Matura tak dál pokračuje ve své báječné sezoně. Žádný tlak očekávání dalších takových výsledků na sobě ale necítí. Třiatřicetiletý Jan Matura velice dobře ví, jakému sportu se věnuje a že mohou být úspěchy pěkně vrtkavé.

Matura nemusí skákat kvalifikace

„To je pořád dokola, jsou to skoky na lyžích, takže když foukne špatný vítr, udělám špatný skok, tak místo bedny bude 15. nebo 11. místo jako ve Vikersundu, kde se mi vždy to jedno kolo nepovedlo. Takže všechno záleží na tom, jak se to sejde v ten den. Pak jsou z toho výsledky,“ pokračuje Jan Matura.

Za 11 let ve Světovém poháru nasbíral čtyři umístění na stupních vítězů. Všechny letos. A jestliže celkově skončil nejlépe sedmadvacátý, teď mu patří 7. příčka v průběžném hodnocení seriálu. A to má také velice příjemný bonus. Nemusí skákat kvalifikace. Jenom opatrně ale odpovídá na otázku, jestli patří do světové špičky. „Momentálně asi jo,“ pousmál se Jan Matura.

Tomáš Kohout, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít