Jeriová-Pecková pomohla startu lyžařské Šumavské třicítky

Trojnásobná olympijská medailistka Květa Jeriová-Pecková měla v těchto dnech napilno. Věnovala se dětem a to hned na dvou místech najednou. Dopoledne byla ještě v Ostravě, navečer už se projížděla bílou stopu na jihu Čech nedaleko lipenského jezera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květa  Jeriová - Pecková v Tandemu

Květa Jeriová - Pecková v Tandemu | Foto: Petr Jindra

Úspěšná česká lyžařka se totiž stala patronkou prvního ročníku běžeckého závodu v Nové Peci u Lipna, který by měl mít pevné místo v kalendáři pod názvem Šumavská třicítka. Květu Jeriovou potěšila účast na závodě, přestože neměla možnost sledovat průběh prvního dne osobně.

"Měla jsem povinnosti na dětské olympiádě v Ostravě, nicméně jsem chtěla tento závod svým jménem podpořit, protože si myslím, že je dobře, když se něco takového pro lidi uspořádá. Dobře je i to, že se konal závod neslyšících. To jsou lidé, kteří si zaslouží, aby se na něco trochu myslelo," řekla.

Patronát nad Šumavskou třicítkou převzali i další olympionici, třeba Pavel Benc nebo vítěz olympijských her v roce 1968 v Mexiku Jan Kůrka. Ten, přestože je světově uznávaným střelcem, prokázal, že ani pohyb s lyžemi na nohou mu není cizí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Lipně natáčel Kamil Jáša

"Dva a půl kilometru to bylo do kopce, ale vydržel jsem, nepovolil jsem, dotáhl jsem to až nahoru a následný sjezd už jsem risknul. Trvalo mi to 24 minut, s čímž jsem maximálně spokojený," usmíval se Kůrka.

První místo slavili v hlavních kategoriích Šumavské třicítky Zbyněk Pela mezi muži a Šárka Grabmüllerová mezi ženami.

"Bylo to perfektně připravené. Nádhera," pochvalovala si závod vítězka ženské kategorie.

Jeriová-Pecková se prý musí vydýchávat, přesto dojela čtvrtá

Květa Jeriová-Pecková se také vypravila do závodu. Na patnáctikilometrové trati prohnala i daleko mladší soupeřky. Do cíle doběhla na čtvrtém místě.

"Já žiju v Litoměřicích, kde sníh moc nepadá, ale když mám šanci jít na lyže, tak toho vždycky využiju a snažím se svézt. Pohyb ale už neodpovídá tomu, nač jsem byla zvyklá. Takže ujedu sto metrů, připadám si jako závodnice, ale pak mi dojde, že už je to všechno pryč, a musím se vydýchat. Až pak zase pokračuju," řekla s humorem legenda českého lyžování.

Pokračovat by měla i tradice, jejíž první stavební kámen byl položen. Organizátoři Šumavské třicítky navazují na dávnou historii, první zmínky o lyžnících jsou totiž v Nové Peci datovány už k roku 1892.

Kamil Jáša, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme