Jihokorejci a skeleton? Jednadvacetiletý závodník může být nadějí pro ZOH 2018

Závodníci z Jižní Koreje se čím dál víc prosazují v zimních sportech, ve kterých doteď nebyli vůbec vidět. Důvod je ale zřejmý, protože Pchjongčchang přivítá za dva roky 23. zimní olympijské hry. Země z východního cípu Asie se ale nesoustředí na „nákup“ zahraničních hvězd, jak tomu bylo v případě Ruska před Hrami v Soči, ale snaží se vychovat vlastní medailové naděje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sungbin Yun (vlevo) skončil v závodě Světového poháru v Lake Placid druhý

Sungbin Yun (vlevo) skončil v závodě Světového poháru v Lake Placid druhý | Zdroj: ČTK

Jednou z nových jihokorejských disciplín je od aktuální sezony mužský skeleton. Jednadvacetiletý mladík Sungbin Yun doslova vlétl mezi světovou elitu a minulý víkend v americkém Lake Placid skončil druhý za dominantním Lotyšem Martinsem Dukursem.

„Snažil jsem se ukázat, co ve mně je a povedlo se mi to. Když se soustředím, tak dokážu zajet hodně dobrý výsledek a jsem moc rád, že to tady vyšlo,“ povídal šťastný a skvěle sprintersky vybavený jihokorejský skeletonista, který překonal na tradiční dráze startovní rekord.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihokorejský skeletonista Sungbin Yun ví, že když se soustředí, může zajet dobré výsledky. Podle expertů má však stále rezervy

V samotné jízdě má přitom podle odborníků ještě velké rezervy. Ty se snaží Sungbin Yun minimalizovat, což je vidět i na neustále se lepšících výkonech ve Světovém poháru, který odstartoval dvanáctý místem v německém Altenbergu.

„Na prvních závodech Světového poháru jsem se svými výkony nebyl spokojený, ale zlepšuju se a cítím velkou podporu trenéra i celého týmu. Všichni mi moc pomáhají a dodávají mi sebevědomí,“ potvrzuje mladý Jihokorejec, který si vybral disciplínu, v níž se řítí po hlavě dolů ledovým korytem téměř 150kilometrovou rychlostí.

V Pchjongčchangu už by tak domácí neměli sbírat medaile jen v rychlobruslení na krátké a dlouhé dráze, jako tomu bylo na předchozích Hrách. Elitní skeletonista možná bude prvním z mnoha objevů.

Jihokorejští pořadatelé ale musí řešit i nepříjemnosti. Nabízí sice jistotu sněhu, ale na svazích, kde rostou sjezdovky, musí zmizet část chráněného, více než pět set let starého lesa.

„Pokud to vzdají a vytvoří lyžařské středisko na jiném místě, můžou zdejší prostředí ještě zachránit. Obnova přírody pak bude trvat pár let na rozdíl od několika desítek let,“ nechce jeden konzervativních aktivistů lyžařské středisko namísto posvátného lesa.

Navíc lidé ze skupiny Green Korea United nevěří tomu, že by se po roce 2018 světová elita do Pchjongčchangu pravidelně vracela. Sjezdovky na jedno použití za 150 milionů dolarů jim přijdou jako zbytečné plýtvání.

Jihokorejská vláda naopak věří, že investice zemi jen pomůžou a zatraktivní jí v očích zahraničních turistů i podnikatelů. Celkové náklady na Hry pak mají být zhruba 10 miliard amerických dolarů, což je přibližně pětkrát méně než před dvěma lety v Soči.

Jakub Marek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme