Jizerská 50 se běží i jako memoriál tragicky zesnulých horolezců

Jizerská padesátka se letos jede už po čtyřicáté šesté, a pokud se tohoto nejpopulárnějšího českého závodu v běhu na lyžích přímo neúčastníte, můžete si ověřit aspoň své teoretické znalosti. Za chvíli budeme mluvit o historických souvislostech tohoto závodění a také soutěžit o ceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jizerská 50 | Foto: Liberec 2009

Startem Bedřichovské třicítky začal dnes program čtyřicátého šestého ročníku nejpopulárnějšího českého dálkového závodu v běhu na lyžích. Hlavním bodem programu Jizerské padesátky bude nedělní závod na 50 kilometrů.

Tento tradiční závod v běhu na lyžích je přitom paradoxně jen vedlejším produktem snahy uspět v úplně jiném sportu, a to horolezectví. Tradici Jizerské 50 totiž založili v roce 1968 horolezci Lokomotivy Liberec, kteří tehdy hledali něco, co by jim dávalo zpětnou vazbu o jejich formě a výkonnosti před výpravami na náročné horské expedice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Jizerské 50 mluvil ve vysílání Odpoledního Radiožurnálu Jan Kaliba

Mezi spoluzakladatele patřila i skupina horolezců, která si v lednu 1970 na Jizerské 50 otestovala formu před výpravou na horu Huascarán v Peru, pod kterou ale v květnu téhož roku tito horolezci tragicky zahynuli zavaleni lavinou kamení. Jizerská 50 se jezdí i jako jejich memoriál.

Popularita závodu dostoupila vrcholu v roce 1977, kdy se ho zúčastnilo 7863 běžců na lyžích, což je dosud rekordní účast, poté organizátoři z bezpečnostních důvodů počet startujících omezili. K dnešnímu dni je na startovní listině skoro pět tisíc závodníků.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme