Jizerská 50 se běží i jako memoriál tragicky zesnulých horolezců

Jizerská padesátka se letos jede už po čtyřicáté šesté, a pokud se tohoto nejpopulárnějšího českého závodu v běhu na lyžích přímo neúčastníte, můžete si ověřit aspoň své teoretické znalosti. Za chvíli budeme mluvit o historických souvislostech tohoto závodění a také soutěžit o ceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jizerská 50 | Foto: Liberec 2009

Startem Bedřichovské třicítky začal dnes program čtyřicátého šestého ročníku nejpopulárnějšího českého dálkového závodu v běhu na lyžích. Hlavním bodem programu Jizerské padesátky bude nedělní závod na 50 kilometrů.

Tento tradiční závod v běhu na lyžích je přitom paradoxně jen vedlejším produktem snahy uspět v úplně jiném sportu, a to horolezectví. Tradici Jizerské 50 totiž založili v roce 1968 horolezci Lokomotivy Liberec, kteří tehdy hledali něco, co by jim dávalo zpětnou vazbu o jejich formě a výkonnosti před výpravami na náročné horské expedice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Jizerské 50 mluvil ve vysílání Odpoledního Radiožurnálu Jan Kaliba

Mezi spoluzakladatele patřila i skupina horolezců, která si v lednu 1970 na Jizerské 50 otestovala formu před výpravou na horu Huascarán v Peru, pod kterou ale v květnu téhož roku tito horolezci tragicky zahynuli zavaleni lavinou kamení. Jizerská 50 se jezdí i jako jejich memoriál.

Popularita závodu dostoupila vrcholu v roce 1977, kdy se ho zúčastnilo 7863 běžců na lyžích, což je dosud rekordní účast, poté organizátoři z bezpečnostních důvodů počet startujících omezili. K dnešnímu dni je na startovní listině skoro pět tisíc závodníků.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme