Jizerská padesátka do budoucna možná změní termín, připouští organizátoři

Z Jizerské padesátky se letos stal nezvykle dlouhý závod. Tedy jen časově, protože první amatérské běžce na lyžích čeká hlavní klání místo neděle už dnes a zítra. Naopak délka trati je pro ně podstatně kratší, když kromě lyžařů elitní vlny pojedou všichni jen 16 kilometrů. To vše kvůli problémům se sněhem, které jsou v posledních letech tradicí, a tak by spousta lyžařů ráda viděla slavný závod v jiném, pozdějším termínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pořadatele Jizerské padesátky v posledních letech trápí nedostatek sněhu | Zdroj: ČTK

„Zažil jsem zde starty z Hrabětické louky, vánice, naopak roky sluníčka, teploty minus osm stupňů, ale tohle opravdu nepamatuji,“ říká tradiční účastník Jizerské padesátky Jan Vondráš.

Od roku 1993 je pan Vondráš stálicí ve startovní listině. Navzdory tomu, že léta přibývají a že už má svůj věk, je prakticky jisté, že letos bude mít za poslední sezony nejrychlejší čas, když pojede o téměř 35 kilometrů kratší závod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možnosti o přesunutí Jizerské padesátky na jiný termín zkoumal reportér ČRo David Nyč

Radost z toho ale nemá, sníh prostě není, takže by možná i on uvítal, kdyby se v příštích letech slavný lauf posunul třeba na některý z únorových víkendů. V tomto termínu bývá totiž v Jizerských horách přece jen víc sněhu, což si ověřili i pořadatelé.

„Co se historických dat týká, tak nám analýza ČHMÚ říká, že pravděpodobnost 20centimetrové pokrývky sněhu v Jizerských horách byla v posledních dvaceti letech okolo 83 % v lednu a 95 % v únoru. Tento rozdíl je přitom statisticky významný,“ uvádí organizátor tradičního závodu David Douša.

To znamená, že by možná stálo za to v budoucnu popřemýšlet o případném přesunutí Jizerské padesátky, i když ani tahle změna provedená na základě statistik meteorologů nedá pořadatelům stoprocentní jistotu.

Jizerská 50 se pojede na čtyřkilometrovém okruhu. Startovat se bude v blocích

Číst článek

„V tuto chvíli čekáme ještě na detailnější data a na základě nich se rozhodneme, zda se budeme snažit o změnu termínu už třeba od roku 2017,“ dodává David Douša.

Pokud by se se svými kolegy skutečně rozhodl pořádat slavný závod v pokročilejší fázi sezony, musel by ale ještě řešit komplikace s umístěním Jizerské padesátky do extrémně nabitého kalendáře seriálu Worldloppet.

Jizerská padesátka 2016 | Foto: Český rozhlas

David Nyč - NEPOUŽÍVAT, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme