Jukebox pro všechny, i takové bude krasobruslařské ME

Poprvé v Sheffieldu a opět s Jevgenijem Pljuščenkem. Takové bude krasobruslařské mistrovství Evropy, které dnes začalo v srdci Anglie oficiálními tréninky a kvalifikacemi. Po duši ale určitě celá akce pohladí i ty, kterým nejde v první řadě o počet vrutů, bodů a obecně sportovní výkony. Ne zbytečně je totiž krasobruslení označováno za odvětví balancující kdesi na ledové hraně mezi sportem a uměním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na krasobruslařské ME láká i Pavilon zimní zahrady v Sheffieldu | Foto: Michal Jurman

Ony umělecké složky lze v krasobruslení najít minimálně dvě. První je taneční um soutěžících a tou druhou, ještě výraznější, je hudební kulisa na jejímž základě předvádějí místy bruslaři až vskutku herecké výkony.

Hudba je přitom alfou i omegou krasobruslařova výkonu, protože právě výrazová složka je jednou z těch kterou porotci bodují. I v Sheffieldu se očekává velká hudební show, která v některých případech ohromí v jiných překvapí.

Tak jako v případě českého obhájce bronzové medaile z posledního šampionátu v Bernu Tomáše Vernera. Ten svoji hudební inspiraci pro krátký program v této sezóně našel v těchto rytmech slavné Carminy Burany Carla Orffa. Originálním přínosem je pak ale využití ne klasické ale hip-hopové verze celé skladby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudba je pro výkon krasobruslaře jednou z nejdůležitějších věcí

Vkusu se hold meze nekladou. Pokud zatoužíte po klasice můžete si v Sheffieldu počkat na vystoupení španělské komety této sezóny Javiera Fernandéza, který předvede klasická hudební čísla v podání Verdiho Nabucca a Rigoleta.

Je-li libo něco modernějšího pak je zde Francouz Alban Preaubert se hudbou Bobbyho McFerina, pro koho je i toto slabým čajem toho jistě potěší jiný Francouz Brian Joubert ve volné jízdě na hudbu soundtracku z filmu Matrix.

Plujšečnko průkopníkem v ‘krasobruslařské hudbě‘

Extravagantní japonské bubny Kodo, které jsou více rytmické než hudební pak nabídne Michal Březina. Hudbě prostě přikládají krasobruslaři dnes enormní význam a k dokonalosti tuto věc dovedla pak největší hvězda šampionátu a už šestinásobný mistr Evropy Jevgenij Pljuščenko.

Rus, který už několik let spojuje v tomto ohledu síly se svým dvorním hudebním skladatelem a houslistou Edvinem Martonem. Ten pro něj do Sheffieldu připravil aranžmá jak krátkého programu tak tanga z filmu Mouline Rouge pro volnou jízdu.

Krasobruslařský šampionát v Sheffieldu prostě bude letos, ještě více než kdy jindy, a to i díky návratu hudebně založeného Jevgenije Pljuščenka, nejen zajímavou sportovní bitvou, ale i tak říkajíc „jukeboxem mnoha hudebních chutí a vůní".

Štěpán Pokorný, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme