Juniorské MS biatlonistů v Novém Městě jako generálka na světový pohár a šampionát dospělých

Juniorské mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě má dnes na programu vytrvalostní závody. S trochou nadsázky se dá říci, že je něčím takovým i celý šampionát. Hlavně pro pořadatele, kteří ho mají jako jednu z příprav a zároveň zkoušek před světovým pohárem a pak mistrovstvím světa dospělých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlon | Foto: Torino 2006

Přijel se podívat i prezident Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg. A nejen aby fandil mladým nadějím. Byl jedním z těch, kteří si prověřovali, jakými jsou Novoměstští organizátory. A zatím byli 'kontroloři' docela spokojení.

„Je tam hodně diplomacie. Takže jedna věc je, co se říká a jedna věc je, co bude v oficiálních zápisech, a to se vyřeší na dalších zasedáních. Všichni vědí, že tohle bude mezistupeň pro další akce,“ říká Vlastimil Jakeš, ředitel závodů.

V Novém Městě mají za sebou kromě biatlonového mistrovství Evropy i biatlony letní, na kolečkových lyžích, pravidelně zimní IBU Cup, teď mistrovství světa juniorů. Samotné závody jsou v podstatě stejné jako Světový pohár nebo světový šampionát. To podstatné je jiné v okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kohout o mistrovství svět juniorů jako testu

„Budou obrovské rozdíly z hlediska celkové logistiky, což je třeba sníh. A druhá věc je několikanásobně vyšší divácká kapacita, všude servisy, firmy, takže tam to bude obrovský rozdíl a to je otázka pěti pater, ne tří.“

Teď tedy myšleno úrovní náročnosti. Patra by se dala ale počítat i fyzicky, pokud bychom mysleli třeba tribuny a jejich množství. Zatím stojí jedna hlavní.

„Co nás tlačí, jsou samozřejmě tribuny. Kapacita se bude muset jednou stabilní, dvěma nebo třemi tribunami doplnit o dočesné tribuny.“ Na ty je ještě čas, ale ty pevné je třeba postavit téměř ihned.

„Jsme opravdu v naprosto stresové situaci, hlavně co se týká času. Máme na to devět měsíců, protože to gró toho stadionu, zázemí a těch věcí, které by měly být hotové do mistrovství světa 2013, by mělo být hotové do podzimu, zimy 2012.

Říká Vlastimil Jakeš. Nebojí se ale toho, že by s požadovanou rychlostí stavění narůstala i cena diktovaná firmami. U všech počítají pořadatelé s výběrovými řízeními a ceny si pohlídají.

Pro několikanásobně větší akce ale nejsou potřeba jen tribuny a další zázemí, ale také lidé. I ti v úzkém vedení organizačního výboru.

„Teď jsme to dělali ve čtyřech lidech a to už do budoucna nepůjde. Bude potřeba obrovsky posílit ať už personálně, tak finančně. Pak už se to nedá řešit tak, že jeden člověk má na starosti tři oblasti,“ říká Vlastimil Jakeš, ředitel závodů na Mistrovství světa juniorů a dorostu.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme