Karol Divín věří v budoucnost českého krasobruslení

Legendární krasobruslař Karol Divín oslavil v listopadu třiasedmdesáté narozeniny. Jedenáctinásobný mistr Československa ale bez svého oblíbeného sportu nezůstává. Věnuje se trenérské činnosti a jeho práce přináší ovoce. Dohlíží také na růst Michala Březiny, který na republikovém šampionátu dokázal nedávno porazit Tomáše Vernera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Verner, čtvrtý krasobruslař na světě

Tomáš Verner, čtvrtý krasobruslař na světě | Zdroj: ČTK

Rodák z Budapešti sbíral vavříny nejen na domácím ledě. Cenné kovy vozil z mistrovství Evropy, největšího úspěchu ale dosáhl na osmé zimní olympiádě ve Spojených státech. Psal se rok 1960 a Karol Divín přivezl do vlasti stříbro.A současnost?

„Já se věnuji, řekl bych, krasobruslení částečně, coby důchodce, jako konzultant v TJ Stadion Brno," říká jedenáctinásobný mistr republiky.

Slavný krasobruslař minulosti nabízí také pohled na současnost českého krasobruslení. „V mužích se to zdá velice slibné. Tomáš Verner udělal krásný výsledek na mistrovství světa, čtvrtým místem. Tím vyjel dvě místa pro naše muže na olympiádu. V těch ostatních kategoriích je to tak na střední úrovni. Ti mladí, si myslím, mají před sebou budoucnost v tancích nebo i u děvčat. Ale momentálně se žádní nedostávají do první desítky."

Přehrát

00:00 / 00:00

Karol Divín věří v budoucnost českého krasobruslení

Zdaleka nejhorší je ale situace ve sportovních dvojicích, kde není na kom stavět. Nakonec ani členská základna neodpovídá představám odborníků.

„Určitý zájem je, ale není to zrovna na takové úrovni jako před několika lety. Nevím, těžko říct, čím to je? Jestli výdaje na trénink dětí ze strany rodičů jsou vysoké nebo je menší zájem z jiných důvodů," přemítá Karol Divín.

Možná v případě rodičů a ve spojení s krasobruslením chybí i trpělivost. Přeci jen cesta na výsluní nějaký ten rok trvá. „Trvá to alespoň deset let, než se mládenec nebo dívenka dostane na mezinárodní úroveň," konstatuje slavný český závodník.

Naděje Michal Březina

Na druhou stranu legendě československého sportu dělají radost výkony a výsledky nového mistra republiky - devatenáctiletého Michala Březiny.

„O tom, že Michal patří mezi nejtalentovanější v Evropě, není žádných pochyb. Už z toho hlediska, že ISU ho sledovalo, v poslední době, a poslední dva roky dostával podporu na lepší tréninkové možnosti, na lepší vybavení," říká Karol Divín.

Zjištění, že se o českém krasobruslení ví, samozřejmě těší. Navíc lednové mistrovství Evropy v Talinu nabídne příznivcům krasobruslení další souboj Michala Březiny s Tomášem Vernerem. Přehlídka těch nejlepších na starém kontinentu tak bude mít pikantní příchuť.

Pavel Petr, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme