Kitzbühel není jen nejslavnější závod sezony, ale i velkolepá show

V rakouském Kitzbühelu se dnes jel nejslavnější sjezd sezony. Na legendárním Hahnenkammu byl nejrychlejší Švýcar Didier Cuche, který čtvrtým sjezdovým vítězstvím na této trati vyrovnal rekord rakouské legendy Franze Klammera. Sjezdařský víkend v Kitzbühelu však skončí až zítra slalomem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční pohled na lyžařské středisko Kitzbühel | Foto: Roland Schonner

V uličkách Kitzbühelu se odehrává pravidelný kolotoč, při závodě Hahnenkamm se před hospody přistavují přístřešky, staví se pódia na pouliční koncerty, a infrastruktura celého městečka se nafukuje před náporem desítek tisíc návštěvníků.

„Hahnenkamm přináší Kitzbühelu samozřejmě hlavně pozitiva, koneckonců každý pekař, každý řezník, každý obchod tady profituje na turismu. Musíme se ale smířit s hektickou atmosférou a dopravními zácpami,“ konstatuje právník Sebastian Hagsteiner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Vojtěch Berger natočil reportáž o zákulisí nejslavnějšího závodu SP

Ten se v Kitzbühelu narodil, a zažil postupný vzestup Hahnenkammu až do dnešního spektáklu globálních rozměrů. Po starých časech trochu smutní Michael Horn, který 45 let dělal při Hahnenkammu hlasatele, komentátora přímo na trati. Proč s tím vlastně přestal?

„Víte dnes je všechno jiné, změnil se styl komentování, jeden člověk už nestačí, dnes je v módě konferenční styl, kdy se střídají u mikrofonu dva hlasy, navíc jízda závodníků je doprovázená hudbou, je tam spousta hluku. Já jsem během komentování často ztichnul a nechával diváky vychutnávat si jízdu závodníka na trati. Dnes už v tom hluku není ani slyšet potlesk, diváci vlastně ani nemusí vytáhnout ruce z kapes.“

Rusové to umí pořádně roztočit

Ke Kitzbühelu neodmyslitelně patří i ruská klientela. Rakouské středisko se stalo oblíbenou destinací bohatých Rusů, včetně Jeleny Baturinové, manželky bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova.

„Paní Jelena bydlí v Aurachu, to je asi pět kilometrů za Kitzbühelem. Občas se vydá do města, někdy s ochrankou, někdy bez ní. Ti nejbohatší Rusové rádi zůstávají inkognito, a ti méně bohatí, ale přece jenom zámožní chodí na diskotéky nebo do restaurací a pořádně to tam roztáčejí. Proti Rusům nic nemáme, je ale lepší, když přijdou v menších skupinkách. Jinak se chovají jako že jim patří celá hospoda.“

Nejnáročnější sjezdy, ale i nejnebezpečnější

Největším lákadlem samotného závodu je sjezdovka Streif, v překladu pás nebo pruh. Je to technicky jeden z nejnáročnějších sjezdů na světě, pravidelně tu dochází k vážným nehodám a zraněním lyžařů. Michael Horn se na sjezdovku díval 45 let coby traťový komentátor, zná tu každou zatáčku.

„Támhle nahoře je start, 1630 metrů nad mořem, pak přichází hrana a skok, takzvaná Past na myši, pak série zatáček, takzvaný kolotoč, pak rovnější pasáž na starou paseku, a tak dál a tak dál, až k závěrečné části, kde lyžaři jedou až kolem 140 kilometrů za hodinu.

Obavy Ondřeje Banka

Michael Horn připouští, že to je extrémně těžká trať. O bezpečnost závodníků je prý ale postaráno, ochranné ploty a záchranné sítě jsou všude. Sami závodníci ale mají jiný názor, po čtvrteční nehodě, kdy se v tréninku málem zabil jeden z rakouských reprezentantů, řada lyžařů náročnost sjezdovky kritizovala. Mezi nimi i český závodník Ondřej Bank.

„Něco na tom samozřejmě je. Je nebezpečný, ale hlavně to je tím, jak k tomu tady přistupuje pořadatel. Když to řeší, tak pak vždy řeknou, že je to Kitzbühel,“ říká Bank.


Závod Hahnenkamm má roční rozpočet kolem šest a půl milionu eur. Ještě mnohonásobně vyšší jsou příjmy z marketingu. To jsou příliš silné páky na to, aby se z Hahnenkammu stal bezpečnější, ale o to méně výjimečný a v uvozovkách tak trochu obyčejný závod.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme