Klasické sprinty vyhráli v Kuusamu Björgenová a Peterson

Favorizovaná norská závodnice Marit Björgenová a Teodor Peterson ze Švédska se stali vítězi sprintů klasickou technikou na Světovém poháru v běhu na lyžích ve finském Kuusamu. Čeští závodníci z kvalifikace nepostoupili, nejlepší Martin Jakš skončil jednačtyřicátý.

Marit Björgenová

Marit Björgenová | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Vítězství Petersona je přitom více než překvapivé, vloni obsadil v konečném pořadí Světového poháru až dvaaosmdesáté místo, ve sprintech byl dvaačtyřicátý. Dnes ale ovládl už semifinále a finálovou jízdu vyhrál stylem ‚start – cíl‘.

Druhý skončil za Petersonem Rus Nulita Krjukov, třetí místo vybojoval Öystein Pettersen z Norska. Překvapivě neuspěli největší favorité, Peter Northug vypadl už ve čtvrtfinále, Dario Cologna v semifinále.

Z českých lyžařů už nikdo v kvalifikaci neuspěl. Nejlepší Martin Jakš byl jednačtyřicátý, Lukáš Bauer dokončil svou neoblíbenou disciplínu jako devětapadesátý. Bauera ještě předstihl devětačtyřicátý Ondřej Horyna.

„Od Northuga jsem dostal tři vteřiny, od Jakšíka asi dvě, takže s výsledkem jsem spokojen. Hlavně mě těší, že potom, co jsem se snažil hodně finišovat, jsme měl pocit, že můžu pokračovat,“ uvedl Bauer na svém webu.

Marit Björgenová ovládla už čtvrtfinále, až ze třetího místa ale postupovala ve druhém semifinále. Ve finále ale nasadila rychlé tempo, největší soupeřku Charlotte Kallaovou setřásla ve stoupání před cílem.

Pro jednatřicetiletou Norku jde o devětačtyřicáté individuální vítězství v kariéře ve světovém poháru.

Světový pohár v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):

Muži - sprint klasicky na 1,4 km:

1. Peterson (Švéd.) 2:50,7, 2. Krjukov (Rus.) -0,5, 3. Pettersen -1,0, 4. Brandsdal (oba Nor.) -1,8, 5. Valjas (Kan.) -2,2, 6. Pentsinen (Fin.) -2,8, ...41. Jakš, 49. Horyna, 59. Bauer, 108. Magál (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 38 závodů): 1. Olsson (Švéd.) 100 b., 2. Northug (Nor.) 95, 3. Clara (It.) 60, 4. Cologna (Švýc.) 60, 5. Harvey (Kan.) 52, 6. Peterson 50, ...47. Jakš 5, 53. Magál 2.

Ženy - sprint klasicky na 1,2 km:

1. Björgenová (Nor.) 2:50,1, 2. Kallaová (Švéd.) -2,1, 3. Skofterudová (Nor.) -3,9, 4. Randallová (USA) -4,5, 5. Kyllönenová (Fin.) -4,8, 6. Matvějevová (Rus.) -13,8.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 38 závodů): 1. Björgenová 150, 2. Kallaová 126, 3. Skofterudová 103, 4. Randallová 72, 5. Johaugová 66, 6. Bergerová (obě Nor.) 50.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít