Konflikt hvězdných biatlonistů. Šipulin nepodal ruku Fourcadovi, ten opustil stupně vítězů

Biatlonové mistrovství světa zažilo první velkou kontroverzi. Martin Fourcade, nejlepší biatlonista současnosti, odešel ze stupňů vítězů ve chvíli, kdy na ně přišli třetí Rusové. Jejich nejlepší závodník Anton Šipulin si s ním odmítl podat ruku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Fourcade na tiskové konferenci po závodě | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Několik minut po závodě se v Hochfilzenu konal květinový ceremoniál. Martin Fourcade se svými kolegy poblahopřál čerstvým šampionům z Německa. Pak si ale pro ovace za třetí místo přišli Rusové a největší osobnost současného biatlonu úplně nabourala zaběhnutý scénář.

Vedoucí muž Světového poháru při nástupu Rusů ironicky zatleskal nad hlavou, seskočil ze stříbrného stupínku a opustil prostor pro vyhlašování medailistů. Vrátil se až o chvíli později s evidentně otráveným výrazem ve tváři, na tiskové konferenci se pak omluvil vítězným Němcům, že jim pokazil zážitek.

Stíhací jízda za medailí nevyšla. Smíšená štafeta biatlonistů skončila sedmá

Číst článek

Kontroverze vycházela ze situace na přelomu třetího a čtvrtého úseku. Při předávce došlo ke kontaktu Fourcada s Longinovem, po kterém Rus končící svůj úsek skončil na zemi. Fourcade se pak rozjel k nejrychlejšímu mužskému úseku celé štafety a stříbrné medaili. Anton Šipulin proto Fourcadovi odmítl podat na pódiu ruku a ten prostor opustil.

"Není od něj hezké, když obviňuje člověka, který si trest odpykal. Jeho chování není správné a jako člověka už ho nerespektuji. Chová se špatně," zdůvodnil své jednání Šipulin. Pochválil ho i šéf ruského olympijského výboru, podle kterého biatlonista "prokázal velkou houževnatost, když nereagoval na provokace."

"Neudělal jsem Loginovovi nic špatného. Kdyby ano, nemohli by nás nechat na druhém místě. Jsem trochu smutný a chtěl bych připomenout, že pro mě před týdnem ruské biatlonové federace žádal trest za to, že jsem na Twitter napsal, že Loginov dopoval. A teď mi na pódiu Rusové nepodali ruce," řekl po závodě Martin Fourcade.

Martin Fourcade dlouhodobě kritizuje ruské dopingové skandály. Spolu s Michalem Šlesingerem byl jednou z vůdčích osobností z řad biatlonistů, kdo tlačil na Mezinárodní biatlonovou unii, aby zavedla tvrdá protidopingová opatření.

V ruské štafetě mu nejvíc mohl právě její třetí článek – Alexander Loginov. Trojnásobný mistr Evropy z nedávného klání v Polsku smí závodit pouze několik měsíců po odpykání dvouletého trestu za nález krevního dopingu EPO z roku 2013.

Na popud sportovců se dopingem zabýval mimořádný kongres IBU. Jeho výsledkem je, že mistrovství světa v roce 2021 nebude v ruské Ťumeni. Ruští organizátoři se podle rozhodnutí výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU) musejí šampionátu do 24. února vzdát, jinak bude loňská volba pořadatele prohlášena za neplatnou.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme