Koudelka skončil druhý v kvalifikaci na SP v letech v Oberstdorfu

Skokan na lyžích Roman Koudelka se skvěle adaptoval na oberstdorfský mamutí můstek. V kvalifikaci na Světový pohár v letech na lyžích obsadil za pokus dlouhý 198,5 metru druhou příčku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Koudelka letí na SP ve Willingenu za životním úspěchem

Roman Koudelka letí na SP ve Willingenu za životním úspěchem | Zdroj: Reuters

"Jsem spokojený, podmínky nebyly vůbec ideální. Musel jsem se stoprocentně zkoncentrovat. Skok mně vyšel výborně, jen odraz bych mohl načasovat ještě lépe - byl lehce zpožděný. Ale v letu všechno dobré a doufám, že to takhle bude pokračovat," pochvaloval si český reprezentant, z jehož parťáků se kvalifikoval už jen Lukáš Hlava.

Romane, po hodně dlouhé době jste musel do kvalifikace, protože se předkvalifikovaná desítka počítá podle Světového poháru v letech a ne skocích na lyžích - byl jste nervózní?

Ani ne, myslel jsem si, že to bude horší. Měl jsem z toho větší obavy, ale na lavičce to ze mě všechno spadlo. Věděl jsem, že když udělám dobrý skok, tak bych o posup strach mít neměl. To se potvrdilo.

Povedlo se vám evidentně i dobře adaptovat na lety, byť první tréninkový pokus nebyl úplně ideální. Ten druhý ale už byl jen o tři metry kratší než osobní rekord...

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Tomáše Kohouta s Romanem Koudelkou

Při prvním kole byl trochu problém v nájezdu, na kterém mě to dostalo trochu do špiček. Tréninky navíc skáču v rok staré kombinéze a při letech je to hodně znát. Proto jsem si na druhé kolo vzal novější a je to velký rozdíl.

Co je při letech důležité udělat jinak nebo lépe než při skocích?

Je třeba se hodně uvolnit, což mi tady za hranou moc nešlo. Doufám, že až se za hranou trošku uvolním a vytáhnu se víc do dálky nad lyže, tak že budu létat ještě o něco dál.

Jak se to uvolňování dělá? Vy jste spíše dynamicý skokan, který si potřebuje pořádně dupnout na odraze...

Je to těžké. Je zapotřebí skloubit dynamický odraz, mít co nejvíc dopnuté nohy a od pánve nahoru se snažit co nejvíc uvolnit a dát tělo víc do dálky. Není to vůbec jednoduché, ale hodně jsme na tom pracovali a letos v sezóně se mi to dostkrát povedlo. Nevidím důvod, proč by to nemělo jít tady.

Dá se říct, že jste univerzální skokan? Vám se dařívalo na středním můstcích a teď už i v letech. V nich jste byl třetí v Harrachově a vypadá to, že by to mohlo jít...

Už jsem o tom přemýšlel. Když je malý můstek, tak si věřím, když je to K-120, tak si taky věřím, a na mamutu už si taky začínám věřit, takže doufám, že to takhle bude pokračovat - že budu schopný zazávodit na K-90 i na mamutu.

Platí pravidlo, že když má skokan formu, tak skočí na čemkoliv?

Já si myslím, že určitě. Mně třeba velký můstek v Lillehammeru nikdy neseděl, nikdy jsem tam nebodoval a teď jsem byl dvanáctý, což byl pro mě velký úspěch.

Pro vás je snad jediný rozdíl v letech a ve skocích ten, že při letech vám trochu víc proudí do otevřených úst vzduch...

To je pravda, jazyk v tom letu víc nastydne. Ale skáče se mi tu pěkně.

Tomáš Kohout, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme