Královna běžeckého lyžování Kowalczyková s nosem nahoru nechodí

Mohla by vcelku oprávněně chodit s nosem pěkně nahoru, ale nedělá to, protože jí to není vlastní. Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková počtvrté v řadě vyhrála Tour de Ski. Sjezdovka Olympia 3 na kopci Cermis v italském Val di Fiemme, kde náročný seriál závodů každoročně končí, by se mohla jmenovat po ní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Justyna Kowalczyková nezpívá karaoke, jen odpovídá na tiskové konferenci | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Má na kontě více vítězství v Tour než všechny ostatní lyžařky světa dohromady. A nepřestává bavit Poláky svými sportovními výkony a úsměvy.

Je to takové každoroční dejá vu. Vrchol sjezdovky Olympia 3 na Alpe Cermis je obsypaný polskými fanoušky, vzduchem poletují červeno-bílé prapory a polské orlice a první lyžařkou, která se po půl hodině objeví na obzoru, je Justyna Kowalczyková. A může se tam cítit jako doma.

"Mám své fanoušky moc ráda. Někdy jsem tak unavená, že se nemůžu s každým pozdravit, ale nemyslím to zle. Je to úžasné, že jsou všude se mnou, ať závodím za polárním kruhem v Gällivare, v kanadském Canmore nebo tady na Alpe Cermis. Je příjemné mít kolem sebe takové lidi," pochvaluje si Kowalcyková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Justyna Kowalczyková je v Polsku oblíbená nejen díky svým úspěchům

Ostatně tahle věta platí také opačným směrem. Justyna Kowalczyková je ve své vlasti populární nejen díky svým výsledkům, ale také pro svou srdečnost a otevřenost.

"Justyna je jako člověk úplně jiná než jako závodnice. Jako závodnice je tvrdá, silná, s velkou motivací, nemívá žádné krize. Ale její běžný život je mnohem klidnější. Mimo lyžařskou stopu to není hvězda, která by se obklopovala luxusem. Žije skromně a nechodí s nosem nahoru, je přístupná a baví se s každým, nemáte z ní ten pocit, že jste něco míň než ona," říká o brzy třicetileté sportovkyni Sebastian Parfjanovicz z Polské televize, který je jí po celou Tour neustále v patách stejně jako asi deset dalších polských novinářů.

"Přitom nemůže žít jako normální člověk, protože nevytáhne v Krakově paty z domu, aniž by ji všichni hned nepoznali, i když jde třeba jenom na nákup," dodává Parfjanovicz.

Vítězka Tour de Ski Justyna Kowalczyková obležena polskými novináři | Foto: Jan Kaliba

V cíli sedmého ročníku Tour de Ski si s ní měli zvlášť o čem povídat. V sobotu večer se stala v Polsku Sportovkyní roku 2012, porazila i olympijského vítěze z Londýna, koulaře Tomasze Majewského. A svou nezničitelnost potvrdila tím, že dojela Tour de Ski až do konce posedmé ze sedmi ročníků.

"Ne, jako železná lady běžeckého lyžování se necítím. Ale je samozřejmě pěkné patřit k nejlepším na světě a cením si taky toho, že se mi podařilo to, co dokázaly už jenom dvě další ženy. Tedy být sedmkrát tady na Alpe Cermis a dokončit zatím každou Tour," raduje se Justyna Kowalczyková, čtyřnásobná vítězka Tour de Ski, která by o následujícím víkendu měla být k vidění při sprintech Světového poháru v Liberci.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme