Královna běžeckého lyžování Kowalczyková s nosem nahoru nechodí

Mohla by vcelku oprávněně chodit s nosem pěkně nahoru, ale nedělá to, protože jí to není vlastní. Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková počtvrté v řadě vyhrála Tour de Ski. Sjezdovka Olympia 3 na kopci Cermis v italském Val di Fiemme, kde náročný seriál závodů každoročně končí, by se mohla jmenovat po ní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Justyna Kowalczyková nezpívá karaoke, jen odpovídá na tiskové konferenci | Foto: Jan Kaliba

Má na kontě více vítězství v Tour než všechny ostatní lyžařky světa dohromady. A nepřestává bavit Poláky svými sportovními výkony a úsměvy.

Je to takové každoroční dejá vu. Vrchol sjezdovky Olympia 3 na Alpe Cermis je obsypaný polskými fanoušky, vzduchem poletují červeno-bílé prapory a polské orlice a první lyžařkou, která se po půl hodině objeví na obzoru, je Justyna Kowalczyková. A může se tam cítit jako doma.

"Mám své fanoušky moc ráda. Někdy jsem tak unavená, že se nemůžu s každým pozdravit, ale nemyslím to zle. Je to úžasné, že jsou všude se mnou, ať závodím za polárním kruhem v Gällivare, v kanadském Canmore nebo tady na Alpe Cermis. Je příjemné mít kolem sebe takové lidi," pochvaluje si Kowalcyková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Justyna Kowalczyková je v Polsku oblíbená nejen díky svým úspěchům

Ostatně tahle věta platí také opačným směrem. Justyna Kowalczyková je ve své vlasti populární nejen díky svým výsledkům, ale také pro svou srdečnost a otevřenost.

"Justyna je jako člověk úplně jiná než jako závodnice. Jako závodnice je tvrdá, silná, s velkou motivací, nemívá žádné krize. Ale její běžný život je mnohem klidnější. Mimo lyžařskou stopu to není hvězda, která by se obklopovala luxusem. Žije skromně a nechodí s nosem nahoru, je přístupná a baví se s každým, nemáte z ní ten pocit, že jste něco míň než ona," říká o brzy třicetileté sportovkyni Sebastian Parfjanovicz z Polské televize, který je jí po celou Tour neustále v patách stejně jako asi deset dalších polských novinářů.

"Přitom nemůže žít jako normální člověk, protože nevytáhne v Krakově paty z domu, aniž by ji všichni hned nepoznali, i když jde třeba jenom na nákup," dodává Parfjanovicz.

Vítězka Tour de Ski Justyna Kowalczyková obležena polskými novináři | Foto: Jan Kaliba

V cíli sedmého ročníku Tour de Ski si s ní měli zvlášť o čem povídat. V sobotu večer se stala v Polsku Sportovkyní roku 2012, porazila i olympijského vítěze z Londýna, koulaře Tomasze Majewského. A svou nezničitelnost potvrdila tím, že dojela Tour de Ski až do konce posedmé ze sedmi ročníků.

"Ne, jako železná lady běžeckého lyžování se necítím. Ale je samozřejmě pěkné patřit k nejlepším na světě a cením si taky toho, že se mi podařilo to, co dokázaly už jenom dvě další ženy. Tedy být sedmkrát tady na Alpe Cermis a dokončit zatím každou Tour," raduje se Justyna Kowalczyková, čtyřnásobná vítězka Tour de Ski, která by o následujícím víkendu měla být k vidění při sprintech Světového poháru v Liberci.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme