Krasobruslařská kometa Fernández vzbuzuje otázky

Příběh podobný tomu o jamajském čtyřbobu připomíná momentální dění kolem španělského krasobruslaře Javiera Fernándeze. Před rokem neznámý sportovec letos vtrhl mezi světovou elitu nebývalým tempem a na probíhající mistrovství Evropy už přijel s vizitkou nejlepšího krasobruslaře starého kontinentu v této sezóně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská krasobruslařská kometa sezóny Javier Fernandéz na ME v Sheffieldu | Foto: Michal Jurman

Překvapení neskrývají ani samotní Fernandézovi soupeři, kteří marně hledají důvody podobného nárůstu formy. Konec konců, podobně jako samotný španělský reprezentant.

"Nevím, co se tam stalo, je to docela nepochopitelné. Nemůžu říct, že by to nebyl dobrý bruslař, je to výborný skokan. Ale na závodě se vždycky rozsypal a jako bruslař se nezlepšil," kroutí hlavou nad výkony Fernándeze v této sezoně i český krasobruslař a v Sheffieldu obhájce bronzové medaile Tomáš Verner.

Podobně jako on se i dvacetiletý Španěl přesunul k tréninku do kanadského Toronta, kde mu nyní může tak trochu Verner 'nahlížet pod pokličku'. A přitom docházet v podobě trenéra Briana Orsera i k podobným závěrům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krasobruslařská kometa Fernandez vzbuzuje otázky

"Že by mu někdo měl dát z 65 bodů, co dostal před rokem, najednou letos 80 v komponentech, to se mi nezdá správné. Ostatní bruslaři na to dřou dost dlouho. Nevím, za jaké struny tam tahal Brian Orser," prohlásil Verner.

Podobný názor sdílí většina dalších krasobruslařů, včetně jinak Fernándezova kamaráda, českého reprezentanta Michala Březiny.

"Trošku jsme to nechápali, protože když jsem porovnával jízdy, skokově je na tom úplně stejně jako vloni," nevidí na ledě Španělův výkonnostní posun ani Březina.

Úcta v očích rozhodčích vůči dvojnásobnému olympijskému medailistovi a nyní trenéru Orserovi, který vedl například asijské hvězdy Kwakovou s Kimovou, přináší prostě zatím ovoce i Fernándézovi.

Fernandéz tajemství zlepšení nezná

Toho když se zeptáte, kde vězí tajemství jeho úspěchu, které mu zaručilo třeba stříbro na Kanadské brusli nebo bronz ve finále Grand Prix, sám rozpačitě rozhodí rukama.

„Nevím kde je to tajemství, musíte stále pracovat, trénovat každý den. Trenér Brian je samozřejmě skvělý, každý den na tréninku mi tolik pomáhá…," zamotává se Fernández do už stokrát omletých sportovních klišé.

Když ale dojde řada na otázku jeho medailových ambicí, rázem začne opatrně vážit každé slovo.

"Je pravda, že tato sezona začala skvěle, opravdu výborné výsledky v mnoha soutěžích. Evropský šampionát je ale něco úplně jiného, spousta skvělých soutěžících a jen tři místa na podiu, tři medaile. Nechme se překvapit, poslední trénink mi moc nevyšel, tak doufám, že to v soutěži bude lepší," našlapuje opatrně Fernández.

Teprve konfrontace jeho výkonu s názorem rozhodčích ukáže, kde hledat pravdu ohledně Španělova obrovského progresu. Zatím platí, že Fernández zůstává pro média hlavně vděčným příběhem o sportovci ze země krasobruslením nepolíbené, který se i přesto dostal téměř až na vrchol. Příběhem, který rád přikoření i Španěl.

"Podmínky pro krasobruslení ve Španělsku nejsou dobré, hodně lidí se na nás rádo podívá v televizi. Byla to pro všechny hrozná legrace, když zjistili, že Španělsko bude mít na OH krasobruslaře. Na stadion hodí hodně zvědavců, ale spíše jako do kina, nikdo to nechce dělat na profesionální úrovni," říká Fernández, který si za cíl kromě úspěchů dává také právě úkol pozvednout výrazně na Pyrenejském poloostrově povědomí o krasobruslení.

Jako fanoušek Realu Madrid ale jistě už nyní tuší, že snazší než splnit tento cíl v zemi fotbalu zaslíbené, bude možná vybojovat na evropském šampionátu medaili.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme