Krasobruslařské MS má mezi muži velkého favorita - Patricka Chana

Možná ani těm největším sportovním znalcům neřekne příliš jméno Chan Wai-Kuan. Jde přitom o suveréna této sezóny a největšího favorita probíhajícího mistrovství světa. V jaké disciplíně? Když prozradíme jméno, pod kterým je tento fenomenální sportovec známý více, budete už možná moudřejší - Patrick Chan!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krasobruslař Patrick Chan na mistrovství světa v Moskvě | Foto: Michal Jurman

Jméno, které alespoň v tomto roce znamená ve světě krasobruslení jednoznačnou dominaci, kterou dokázal, světe div se, přerušit pouze jediný český sportovec – Tomáš Verner. Ten Chana porazil na moskevské Grand Prix, přesto i on má pro svého kanadského rivala jen slova uznání.

„Ten kluk pracuje, je talentovaný, obdivuji jeho bruslařské schopnosti. Proto jsem i přijel do Kanady, chci se naučit využívat hrany daleko lépe a efektivněji, než to dělá zbytek světa. V tom je Patrick Chan nejlepší,“ uvedl Tomáš Verner, který navíc dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krasobruslařské MS má mezi muži velkého favorita - Patricka Chana

„Nevím, jak dlouho zůstane nejlepší, protože přestává spolupracovat s Lori Nichol. Jeden z důvodů, proč je v tomhle nejlepší, je Lori Nichol, která s ním spolupracuje asi deset let. A ta ho učí bruslit,“ popisuje aktuality z Chanova tábora Verner, který stejně jako největší favorit letošního MS trénuje v kanadském Torontu.

Právě na lednovém domácím šampionátu letos Chan zazářil nejvíce. Za svoji volnou jízdu dostal nevídaných 197 bodů a celkový součet téměř 286 bodů otevřel pusy krasobruslařům po celém světě. I když vlastně ne tak docela.

„Pořád to není takový Pljuščenko nebo Jagudin, kteří když přijeli na závody, tak všichni věděli, že v podstatě bojují o místa za nimi. Takže tam se Patrick ještě nedostal. Ale myslím, že bude jedním z největších kandidátů. Pokud zajede tak, jak jezdil doteď, tak myslím, že asi vyhraje,“ hodnotí Chanovy vyhlídky na mistrovský titul na právě probíhajícím světovém šampionátu jeho český soupeř Michal Březina.

V čem ale vlastně tkví tajemství úspěchu dvacetiletého rodáka z Ottawy?

„On dostává devítky a devadesát bodů v komponentech. Takže on má svoje jisté a stačí mu vyskákat pár skoků. Vidělo jsme to i na Cup of Russia, kdy se snad třikrát nebo čtyřikrát válel po hlavě, spadnul na obličej a přesto byl druhý. A nebýt toho, že udělal ještě hloupou chybu v tom, že udělal kombinaci navíc, tak vyhrál celý ten závod,“ nabízí svůj pohled na věc Verner.

Zmíněná maximální obtížnost Chanova programu pak ve většině případů vede k tomu, že tento chlapík z Kanady si nejen své exhibiční vystoupení může vychutnávat opravdu plně ve významu svého hudebního doprovodu - tedy písně Don´t worry, be happy.

Jak bude tedy letos podle Vernera vypadat průběh mužské soutěže, ve které oči celého světa budou sledovat hlavně bez starostí i nervů bruslícího Chana? „Fakt je, že letos to v krasobruslení vypadá tak, že kdo porazí Chana, bude mistr světa.“

Jednou už se to přitom letos Vernerovi podařilo. Zda mu moskevský led přinese v tomto ohledu štěstí i podruhé, bude jasné až ve čtvrtek odpoledne, kdy soutěž mužů v Megasport Aréně vyvrcholí.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme