Krev prodává víc než úspěch, říká Bank. Pád chce využít na dobročinnost

Ondřej Bank si kontrolním vyšetřením na klinice ve Vailu ověřil, že může nasednout do letadla, a vyrazil z Ameriky na cestu domů. Český lyžař měl v neděli při závodě mistrovství světa těžký pád, který pomohl Rakušanům, protože po něm výhodnou pozici pro slalom získal Marcel Hirscher a využil ji k zisku zlaté medaile. Teď posílá Bankovi k vydražení své startovní číslo a rakouský tým českému závodníkovi před odletem nabídl, aby si k němu přišel hojit rány pomocí speciálního zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Bank opouští kliniku v americkém Vailu po kontrole před cestou domů | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Na snídani jsme seděli vedle u stolu a oni mně to nabídli. Dost jakoby otevírají karty, co všechno dělají. Připomíná mi to, jak jsem hrál takovou hru, Wolfensteina, kde jsou laboratoře na vojáky, oni říkali: to používá Hirscher normálně i proti chřipce a také Morgenstern,“ popisuje Ondřej Bank záhadný blahodárný přístroj.

Jeho bratr a trenér Tomáš Bank s lékařem Jiřím Beznoskou se mezitím diví, jak rychle se rány hojí.„Je to úžasné, nečekal jsem, že to půjde takhle rychle. Když koukám na ty rány, za tři dny by se mohly vybrat stehy z obličeje. Je to neuvěřitelné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Krev prodává víc než úspěch, to je zkušenost lyžaře Ondřeje Banka po pádu v závodě MS. Před odjezdem z USA s ním mluvil Jan Kaliba

V Rakušanech jako by se hnulo svědomí. Teď Bankovi nabídli zdravotnickou techniku, kterou si jinak pečlivě střeží pro své závodníky. Ale v neděli, když český lyžař doklouzal do cíle v bezvědomí a musel do nemocnice, podali žádost o jeho diskvalifikaci.

Byla úspěšná a díky tomu se Marcel Hirscher posunul na klíčové třicáté místo po sjezdu a slalom jel jako první na ideální trati místo jako třicátý první na rozbité. I díky tomu získal zlatou medaili.

Protest bych asi podal také

„Pokud se na to dívám ze sportovního hlediska, tak bych ten protest podal také. Asi jo, protože je to zásadní věc. Pokud jsem prostě vzal tu bránu špatně, tak prostě jsem holt neměl být v tom pořadí a je to správně,“ říká Bank.

„Bohužel to ovlivňuje ten výsledek. Na jedné straně je sport, na druhé zdraví. Ten protest moje zdraví neovlivní a teď se ke mně chovají moc hezky. Jestli je to kvůli tomu, nebo ne, to nevím. Ale oni jsou trošku démonizovaní a jsou také jen lidi, a když mohou pomoci, tak pomůžou,“ dodává.

Pomoci prý chce i samotný Hirscher. Přislíbil věnovat Ondřeji Bankovi své startovní číslo ze zlatého závodu. Pokud ho skutečně pošle, český lyžař tuhle relikvii využije v rámci své dlouhodobé spolupráce s nadačním fondem Modrý hroch, který pomáhá dětem po úrazech.

„Brácha říkal, že mě chtěl (Hirscher) navštívit, ale program byl takový, že to nějak nestíhal. Ale věřím tomu, máme docela dobrý vztah. To číslo by bylo super, protože pak bych ho chtěl vydražit a použít na dětskou nemocnici,“ naznačuje.

„Bohužel to vypadá, že ty crashe a krev prodávají víc než dobré výsledky. Takže aspoň bychom to využili pro tu nemocnici,“ říká Ondřej Bank odhodlaný využít pro dobrou věc svou nechtěnou popularitu, smířený s tím, že je zřejmě větší, než kdyby na medaili rozjetý závod dokončil.

Bratr a trenér Ondřeje Banka Tomáš s lékařem Jiřím Beznoskou se diví, jak rychle se lyžaři rány hojí | Foto: Jan Kaliba

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme