Krušnohorská bílá stopa je v ohrožení, na úpravy je málo peněz

Běžkařům v Krušných horách letos reálně hrozí, že nebudou mít kompletně upravené běžecké trasy. Důvodem je nedostatek financí i odchod některých partnerů z občanského sdružení Krušnohorská bílá stopa. I přes problémy ale nemusí být ohrožená úplně celá sezona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běžecká stopa

běžecká stopa | Foto: Fotobanka stock.xchng

Běžkaři měli upravené tratě od Lesné na Chomutovsku až po Telnici a Adolfov na Ústecku. Celkem šlo o zhruba 80 kilometrů po hřebenech hor. Problematické jsou ale peníze.

Podle předsedy občanského sdružení Krušnohorská bílá stopa Antonína Herzána je ze strany Ústeckého kraje malá podpora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kompletní úpravu běžecké stopy v Krušných horách chybějí peníze, podrobnosti zjišťoval Jan Bachorík

Podobný názor má také Petr Benda z NS LEV 21, který zastupuje zimní středisko Bouřňák na Teplicku: „Za tato peníze nelze udržovat celou krušnohorskou běžeckou magistrálu.“

Na Bouřňáku by ale neměla skončit úprava tratí kolem areálu. Kraj plánuje Krušnohorské bílé stopě přidělit z rozpočtu na příští rok půl milionu korun. Letos to bylo 400 tisíc korun. Víc prý není možné dát.

„V tuto chvíli na to nejsou finanční prostředky a děláme maximum, abychom jim mohli dát maximální finanční prostředky, které v rozpočtu jsou,“ dodává Lucie Dosedělová z ústeckého krajského úřadu.

Tratě neosiří

I s menšími prostředky by v omezené míře mohla Krušnohorská bílá stopa přes sezonu fungovat. „Nebude to třeba upravené o všedních dnech, ale na sobotu a neděli a třeba jednou v měsíci,“ dodává předseda občanského sdružení Antonín Herzán.

Sdružení navíc vyjednává s dalšími partnery, kteří by byli ochotní udržovat trasu například na Ústecku. Nešlo by o úpravu tratí rolbou, ale skútrem. Ostatní areály by měly stopu udržovat i dál.

Dosud se o tratě na Ústecku staral lyžařský areál na Telnici. Telnický lyžařský klub ale kvůli financím ze spolku odešel. V případě, že se peníze seženou, vyjede rolba okamžitě.

„Na objednání nemáme problém vyjet každý víkend. Nebo případně po nějakém sněhovém přídělu vyjet – není s tím problém. Objednají si, vyjedeme, upravíme, “ vysvětluje Ivan Soukup z telnického lyžařského areálu.

Běžecká stopa v Krušných horách | Foto: Tomáš Šácha

Jan Bachorík, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme