Krušnohorská bílá stopa je v ohrožení, na úpravy je málo peněz

Běžkařům v Krušných horách letos reálně hrozí, že nebudou mít kompletně upravené běžecké trasy. Důvodem je nedostatek financí i odchod některých partnerů z občanského sdružení Krušnohorská bílá stopa. I přes problémy ale nemusí být ohrožená úplně celá sezona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běžecká stopa | Foto: Fotobanka stock.xchng

Běžkaři měli upravené tratě od Lesné na Chomutovsku až po Telnici a Adolfov na Ústecku. Celkem šlo o zhruba 80 kilometrů po hřebenech hor. Problematické jsou ale peníze.

Podle předsedy občanského sdružení Krušnohorská bílá stopa Antonína Herzána je ze strany Ústeckého kraje malá podpora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kompletní úpravu běžecké stopy v Krušných horách chybějí peníze, podrobnosti zjišťoval Jan Bachorík

Podobný názor má také Petr Benda z NS LEV 21, který zastupuje zimní středisko Bouřňák na Teplicku: „Za tato peníze nelze udržovat celou krušnohorskou běžeckou magistrálu.“

Na Bouřňáku by ale neměla skončit úprava tratí kolem areálu. Kraj plánuje Krušnohorské bílé stopě přidělit z rozpočtu na příští rok půl milionu korun. Letos to bylo 400 tisíc korun. Víc prý není možné dát.

„V tuto chvíli na to nejsou finanční prostředky a děláme maximum, abychom jim mohli dát maximální finanční prostředky, které v rozpočtu jsou,“ dodává Lucie Dosedělová z ústeckého krajského úřadu.

Tratě neosiří

I s menšími prostředky by v omezené míře mohla Krušnohorská bílá stopa přes sezonu fungovat. „Nebude to třeba upravené o všedních dnech, ale na sobotu a neděli a třeba jednou v měsíci,“ dodává předseda občanského sdružení Antonín Herzán.

Sdružení navíc vyjednává s dalšími partnery, kteří by byli ochotní udržovat trasu například na Ústecku. Nešlo by o úpravu tratí rolbou, ale skútrem. Ostatní areály by měly stopu udržovat i dál.

Dosud se o tratě na Ústecku staral lyžařský areál na Telnici. Telnický lyžařský klub ale kvůli financím ze spolku odešel. V případě, že se peníze seženou, vyjede rolba okamžitě.

„Na objednání nemáme problém vyjet každý víkend. Nebo případně po nějakém sněhovém přídělu vyjet – není s tím problém. Objednají si, vyjedeme, upravíme, “ vysvětluje Ivan Soukup z telnického lyžařského areálu.

Běžecká stopa v Krušných horách | Foto: Tomáš Šácha

Jan Bachorík, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme