Laufaře Nováka udolal v cílové rovince na La Sgambedě pouze Northug

Lyžař Petr Novák skončil v dálkovém běhu La Sgambeda těsně druhý za norskou hvězdou Petterem Northugem. Další český závodník Martin Koukal obsadil v úvodním dílu seriálu FIS Marathon Cup v italském Livignu šesté místo.

Běžec na lyžích Petr Novák

Běžec na lyžích Petr Novák | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Dvojnásobný olympijský šampion a mnohonásobný mistr světa Northug dal maratonu na 42 kilometrů volnou technikou přednost před dnešním sprintem Světového poháru v Davosu, odkud odjel po sobotním 37. místu v závodu na 30 km volně.

V Itálii Northug potvrdil v závěru své sprinterské kvality, zvítězil o sedm desetin sekundy před Novákem a zopakoval loňské prvenství. Jednatřicetiletý český dálkový běžec ve FIS Marathon Cupu obhajuje celkové čtvrté místo, ale na stupně vítězů se prosadil poprvé.

Bývalý mistr světa Koukal, který usiluje o nominaci na olympijské hry v Soči, zaostal za Northugem o 2,5 sekundy.

La Sgambeda (ITA), FIS Marathon Cupu v běhu na lyžích - 42 km volnou technikou:
Muži:
1. P. Northug (Nor.) 1:33:33,2, 2. Novák (ČR) -0,7, 3. Ivanov (Běl.) -1,0, 4. Livers (Švýc.) -1,8, 5. Pedersen (Nor.) -1,9, 6. Koukal (ČR) -2,5
Ženy:
1. Roponenová (Fin.) 1:42:00,7, 2. Bonerová (Švýc.) -0,5, 3. Šajdurovová (Rus.) -1:54,1, ...15. Štursová (ČR) -26:08,1

Ve sprinterských závodech volnou technikou Světového poháru ve švýcarském Davosu se českým reprezentantům nedařilo. Nikdo z nich se nedokázal dostat ani z kvalifikace.

Mezi muži se z vítězství radoval Nor Glöersen. Nejlepší z Čechů byl na 71. místě Dušan Kožíšek, hned za ním Aleš Razým, 75. dojel Martin Jakš a Ondřej Horyna 83.

Aleš Razým během týmového sprintu SP v Liberci | Foto: ČTK

O vítězce sprintu žen musela rozhodovat až cílová fotografie, protože Norka Björgenová i Američanka Randallová měly stejný čas. Nakonec se mohla radovat norská výprava v čele s vedoucí ženou Světového poháru.

Z českých reprezentantek byla rychlejší Vrabcová-Nývltová, ale na lepší než 50. místo to nestačilo. Grohová skončila na 64. příčce.

Závod SP v běhu na lyžích v Davosu - sprint volnou technikou:
Muži:
1. Glöersen (Nor.) 2:38,7, 2. Jylhä (Fin.) -0,6, 3. Usťugov -1,0, 4. Petuchov (oba Rus.) -1,3, 5. Krogh (Nor.) -2,2, 6. Pellegrino (It.) -11,8, ...v kvalifikaci 71. Kožíšek, 72. Razým, 75. Jakš, 83. Horyna (všichni ČR)
Průběžné pořadí SP (po 7 z 28 závodů): 1. Sundby (Nor.) 351 b., 2. Manificat (Fr.) 260, 3. Legkov (Rus.) 252, 4. Jespersen (Nor.), 5. Vylegžanin (Rus.) oba 230, 6. Usťugov 216, ...12. Bauer 119, 63. Magál (oba ČR), 65. Razým oba 14, 82. Jakš 8

Ženy:
1. Björgenová (Nor.) 2:57,6, 2. Randallová (USA) stejný čas, 3. Herrmannová (Něm.) -0,3, 4. Eriksonová (Švéd.) -3,1, 5. Fabjanová (Slovin.) -4,0, 6. Nilssonová (Švéd.) -7,6, ...v kvalifikaci 50. Vrabcová-Nývltová, 64. Grohová (obě ČR)
Průběžné pořadí SP (po 7 z 28 závodů): 1. Björgenová 569, 2. Kallaová (Švéd.) 401, 3. Johaugová (Nor.) 350, 4. Kowalczyková (Pol.) 344, 5. Randallová 292, 6. Jacobsenová (Nor.) 236, ...24. Vrabcová-Nývltová 62

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít