Legendární Adam Malysz ukončil kariéru. Děkovali mu fanoušci i soupeři

Legendární polský skokan na lyžích Adam Malysz ukončil po šestnácti letech kariéru. Polská televize spočítala, že za tu dobu vidělo jeho skoky v přímém přenosu 1,4 miliardy lidí. Malysz se s kariérou rozloučil o víkendu v Zakopaném, kde mu poděkovalo šedesát tisíc fanoušků a také světová skokanská elita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Malysz (vpravo) a polský prezident Bronislaw Komorowski | Zdroj: Reuters

"Zakopane je takový můj druhý domov.Tady jsem začínal svou kariéru ve skocích na lyžích a tady ji skončím," vysvětlil zpravodaji Českého rozhlasu Petru Vavrouškovi Adam Malysz, proč zvolil právě toto město za místo svého loučení s kariérou.

Před šestnácti lety, kdy začínal, ale bylo v Zakopaném pusto a prázdno. Moc dobře si to pamatuje také Malyszův vrstevník, český skokan Jakub Janda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legendární Adam Malysz ukončil kariéru. Děkovali mu fanoušci i soupeři

"Ten zájem diváků tehdy a teď se nedá vůbec srovnat. Tenkrát přišlo na závody v Zakopaném pár desítek lidí a to šlo ještě o rodinné příslušníky. Poláci ani nevěděli, co to skoky na lyžích jsou. Ale jak Adam vyletěl a začal vyhrávat, bylo tady najednou plno. To ani ochranka nevěděla, co má s těmi davy dělat, " vzpomíná Janda.

Prvním trenérem Adama Malysze byl Čech Pavel Mikeska, kterého tehdy ani nenapadlo, že to jednou jeho svěřenec dotáhne tak daleko.

"Ale jak začal vítězit, tak mi například finští trenéři říkali, že má obrovský talent, že to je nebroušený diamant,"říká Mikeska.

Malyszománie jako téma diplomek

Malysz začal vyhrávat a celé Polsko zbláznil do skoků na lyžích. O takzvané "malyszománii" se psaly dokonce i magisterské práce. Rozloučení s jeho kariérou bylo velkolepé.

"Je dobré mít země jako je Polsko, kde fanoušci jedou stovky kilometrů jenom proto, aby se podívali na skokany na lyžích, na svého Malysze," řekla Petru Vavrouškovi skokanská hvězda ze Švýcarska Simon Ammann.

"On je normální, upřímný, dobře vychovaný, uměl říct to, co si opravdu myslí a to se lidem líbilo. K tomu přidal fantastické úspěchy a ze skoků na lyžích udělal národní sport," říká rozhlasový komentátor Tomasz Zimoch.

"Myslím si, že už nikdy v Polsku nezažijeme takovou mánii kvůli jedinému sportovci. On byl výjimečný," dodává novinář.

Janda: Měl talent od Boha

"Má talent od Boha a taky narazil na ty správné lidi, kteří mu pomohli ho rozvíjet," všiml si Jakub Janda.

"Trefil se do období, kdy se začalo dařit takzvaným "skákajícím dětem", lehčí skokani, kdy hlavní roli hrála aerodynamika. A on typově odpovídal novému trendu," doplňuje Jandu Pavel Mikeska.

"Byl k sobě opravdu velmi upřímný, bojoval až do konce kariéry, pořád na sobě pracoval a díky tomu měl šanci se rozloučit na vrcholu. To je výjimečné," říká Simon Ammann.

Morgenstern: Adam nám bude chybět

Nejen Ammannovi, ale i dalším soupeřům bude Adam Malysz chybět. "Samozřejmě mi bude chybět, stejně jako celé naší skokanské rodině. O tom není pochyb. On je velkým člověkem, máme ho rádi. Byla s ním legrace a vždy se choval fair-play," řekl uznale letošní vítěz Světového poháru Rakušan Thomas Morgenstern. A Malysz bude chybět i polským novinářům.

"Pro mě to byly nejlepší roky mé novinářské kariéry. Zažil jsem a komentoval pro rozhlas Malyszovy největší úspěchy. Bude se mi stýskat," dodává Tomasz Zimoch.

"Srdečně vám děkuji a děkuji i za to, že naposledy pro Adama Malysze nastala tady v Zakopaném polská revoluce," rozloučil se s fanoušky legendární polský skokan.

Petr Vavrouška, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme