Legendou ve 23 letech. Skokan Schlierenzauer překonal Nykänena

Stát se ve 23 letech historicky nejlepším člověkem na světě v tom, čím se živíte, se nedá snadno. Ve sportu je to ale možné, i když jde o tak vrtkavou záležitost, jakou jsou skoky na lyžích. V Harrachově to dokázal Rakušan Gregor Schlierenzauer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod Světového poháru v letech na lyžích 3. února v Harrachově. Vítěz Gregor Schlierenzauer z Rakouska. | Zdroj: ČTK

Nikdo nikdy nevyhrál více závodů Světového poháru ve skocích nebo letech na lyžích jako on. Gregor Schlierenzauer i díky dvěma harrachovským vítězstvím trumfl Fina Mattiho Nykänena.

„Je to pro mě hodně mimořádný den. Můžu říct, že neuvěřitelný. Určitě to nebylo snadné, třeba kvůli podmínkám, hlavně větru. Samozřejmě že jsem na výsledky hodně hrdý.“

A kdo by nebyl? Nykänen se svými úspěchy také pyšnil, ale slávu neunesl. Schlierenzauer se ve Světovém poháru poprvé představil jako šestnáctiletý, Nykänenovi bylo o dva roky více. Oba premiérově vyhráli třetí závod, kterého se zúčastnili, ale v historických statistikách se Schlierenzauer už osamostatnil. Dopoledne si připsal vítězství číslo 47, k obědu si dal polévku a pak si doletěl pro 48. triumf.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skokan na lyžích Gregor Schlierenzauer se stal ve 23 letech legendou. A hodně toho má ještě před sebou

„Nebylo snadné se po prvním závodu dál soustředit. Ale ten skok také docela vyšel a měl jsem i dobrý vítr pro dlouhý let. A když jste pak zase v popředí, je to cool, bláznivé. A historie se může rychle stát minulostí,“ pravil mladý Rakušan, u kterého není pochyb o tom, že svůj rekord bude dál vylepšovat.

Na rozdíl od Nykänena má totiž srovnanou nejen koordinaci pohybu, ale i obsah hlavy. Také proto - a s ohledem na to, že v neděli porazil Slovince Kranjce jen o tři desetiny bodu - měl jasno v odpovědi na otázku, jestli je momentálně neporazitelný.

„Ne. Určitě nejsem neporazitelný. Je tu spousta dalších, kteří jsou velmi dobří. A ten první závod byl hodně těsný a měl jsem pořádnou kliku. Je to opravdu skvělé, ale určitě nejsem neporazitelný,“ říká Gregor Schlierenzauer.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme