Letci na lyžích uzavřou náročnou sezonu ve slovinské Planici

Co může rozhodnout o vítězi posledního závodu sezóny? Při letech na lyžích ve slovinské Planici to rozhodně nemusí být jen aktuální forma sportovce. Na ty další tři faktory se zaměříme teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Koudelka při kvalifikaci v Innsbrucku | Zdroj: ČTK

Závěrečný závod sezóny má zajímavější doprovodné jevy než je to, že prostě je. Ten samotný fakt umocňuje právě to, že je poslední. A nastřádá se také únava po předchozích 25 kolech Světového poháru a cestování po 18 můstcích po celém světě.

„Už je to takové hodně na hraně s únavou, ale den to ještě zvládnu,“ prohlásil Roman Koudelka po včerejším týmovém závodu.

A podobné předsevzetí má i většina soupeřů. Ostatně, je jich 30 a jen jsou to jen ti nejlepší podle celkového pořadí Světového poháru. Dalším faktorem ale bude ten, který bezprostředně souvisí s dějištěm závodů - slovinskou Planicí. Vítr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve slovinské Planici absolvují letci na lyžích poslední závod sezony. Panují obavy ze silného větru, který by pro ně mohl být nebezpečný

„Má dost foukat, což je škoda, chtěl bych, aby ten poslední den byl hezký. Třeba bude, třeba se to změní, ale záleží hodně na podmínkách. Chci si udělat dva dobré skoky, ze kterých budu mít dobrý pocit, a ukončit tu sezonu důstojně,“ říká Roman Koudelka.

Nepříliš důstojně ale občas v Planici vypadají někteří diváci, kteří by byli kvůli svému stavu diskvalifikování i ze závodu zvaného: ‚Opít se, ale zůstat člověkem‘. Je vůbec možné, při atmosféře loučení se sezónou zůstat střízlivý?

„Máme vůči závodům zodpovědnost, takže já v tom problém nevidím,“říká Lukáš Hlava. A i na těchto jeho slovech je poznat, jak se změnil od doby před šesti lety a jak mu to prospělo. Až tak, že se stal českou dvojkou.

Jakub Janda tu právě před šesti lety vyhrál celkově Světový pohár, křišťálový glóbus tehdy vyfoukl Jannemu Ahonenovi. A ten se přiznal, že tu v jiné sezóně létal ještě se zbytkovým alkoholem. Něco takového Jakub Janda nepřipouští.

„Je to další závod, do kterého bych chtěl nastoupit s čistou hlavou.“

A to už v 9 hodin do zkušebního a v 10 do prvního kola.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme