Lety na lyžích v Planici jsou velkou party na závěr sezony

‚Junaki Planice letijo kot ptice‘ aneb ‚Hrdinové v Planici létají jak ptáci‘. To si zpívají diváci na závěrečném závodu Světového poháru ve skocích na lyžích. Lety jsou ale jenom jednou součástí jakýchsi lyžařských Velikonoc. Diváci při několikadenní party nejdříve oslavují při závodech skokany a oni pak - téměř hned po přistání - konec sezony a příchod jara.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinci připravovali ryby | Foto: Tomáš Kohout

Mejdan začíná v Planici už ráno před závodem. Nejpozději ale ve chvíli, kdy skáčou Slovinci. A v poslední možná moment, když je na můstku Robert Kranjec. ‚Támhle vidíte našeho super hrdinu!‘ burácí stadionem hlas moderátora.

Opodál se za chvíli rozezní tóny vyluzované živou kapelou. Ta hraje přímo mezi servisními buňkami skokanů, a přesně tak dokresluje atmosféru, která v Planici panuje.

U slovinské buňky voní pečící se ryby. Poláci vás zase pohostí klobáskami - a nejen jimi. ‚Ahoj a nech si chutnat,‘ zdravíme se s kolegou Sebastianem z Polské televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěrečný závod v letech na lyžích ve slovinské Planici se nese v duchu loučení se sezónou a vítání jara, panuje na něm přátelská atmosféra

‚Slivovice má jenom sedmdesát procent,‘ hned mi ukazoval 70% polský zázrak a na oplátku se dozvěděl, kde najde typický český produkt - pivo. Pak rozebíral, že tu slivovici budou mít skokani za rok povinnou a budou přistávat až v Krajské Goře.

Ačkoli každý tým něco dovezl a všichni pak společně ochutnávali, se svým v nadsázce řečeným návrhem by Sebastian u skokanů neuspěl. Tedy aspoň ne u těch českých.

„Když jdu skákat, tak jdu skákat, když jdu dělat něco jiného, tak se zase snažím myslet na to, co dělám,“ říkal Lukáš Hlava a rozesmátý Roman Koudelka ho doplnil:

„Tak si prostě člověk nedá a baví se normálně. Pozoruje lidi a směje se jim, jak občas padaj' na hubu a podobně. Někdy to je ke konci zábavný.“

V té směsici chutí, vůní a zvuků se v naprosté pohodičce potkávají rodinní příslušníci, skokani i novináři. Ti to ale nemohou popsat úplně všechno a do detailů.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme