Lukáš Bauer by za svůj domov mohl aktuálně vyhlásit Val di Fiemme

Před deseti lety se stal Václav Klaus českým prezidentem a italské Val di Fiemme hostilo mistrovství světa v klasickém lyžování. Nečekaným vítězstvím na padesátikilometrové trati tam tenkrát ohromil ve svém životním závodě Martin Koukal. Teď se kruh uzavírá. Václav Klaus počítá poslední dny svého prezidentství a Italové ve Val di Fiemme stříhají metr do únorového zahájení lyžařského šampionátu, který znovu pořádají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer (č. 8) bojuje o vedení v závodě na 20 km ve Val di Fiemme | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Řada lyžařů tedy zažije druhý italský šampionát na stejném místě, ale akce jako přes kopírák to nebude. Třeba běžecké tratě se ve Val di Fiemme za deset let hodně změnily.

„Tratě začali předělávat před dvěma lety, jsou jiné. Myslím, že víc podléhají modernímu trendu, kopce se dělají hodně prudké a jsou spíš běžecké než lyžařské, ale takový je trend a my se mu musíme přizpůsobovat,“ říká český lyžař Lukáš Bauer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do italského Val di Fiemme teď zavítá běžec na lyžích Lukáš Bauer častěji

V těchto dnech by se mu docela vyplatilo, kdyby měl v oblasti u města Trento zimní byt. O víkendu ve Val di Fiemme závodil v rámci Tour de Ski, koncem ledna se tam vrátí na dálkový závod Marcialonga a pak v únoru znovu kvůli mistrovství světa.

„Je to samozřejmě všechno podřízené termínu závodů, které se v letošní sezoně takhle sešly. Na druhou stranu, i když tu mám velmi dobré vzpomínky na Tour de Ski, tohle místo nepatří zrovna k mým oblíbeným. Dost často je tu problematické mazání, což je způsobeno místním klimatem a tím, že se vše jede na umělém sněhu,“ upozorňuje Bauer na specifika závodění v italských Alpách.

Tam to zatím vypadá, že se jízdě po umělém sněhu lyžaři tak jako tak nevyhnou. V posledních dnech tam totiž vládlo jarní počasí, rampouchy tály a stráně se zelenaly.

Val di Fiemme | Foto: Jan Kaliba

„Ano, několik dní tady bylo neobvykle teplé počasí, ale podle předpovědi by teploty brzo měly zase klesnout pod nulu, takže zima snad bude pokračovat. A myslím, že připravení jsme dobře. Postavili jsme nové zázemí, vyrostla rozmontovatelná tribuna, ale základ jsme měli z minulých dvou šampionátů,“ vypočítává Bruno Felicetti z organizačního týmu šampionátu, který začne 20. února.

„Všechno šlape, žádný problém, máme připravený bohatý zábavný program jako doprovod k závodům, hotely se plní, přijedou lidé z celého světa. Češi sem k nám jezdí hodně a rádi a návštěvu během mistrovství světa můžu jenom doporučit. Hodně ubytovacích kapacit totiž obsadí účastníci šampionátu, jejich týmy a novináři, takže turisti budou mít šanci nejen vidět pěkné závody, ale také užít si volnější sjezdovky než obvykle,“ poukazuje na paradox zimního střediska během velké sportovní akce Felicetti.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme