Lyžař Řezáč dokončil Marciolongu jako druhý a zlepšil němčinu

Český lyžař Stanislav Řezáč dojel druhý ve slavném závodu Marcialonga. Po sedmdesátikilometrovém běhu klasickou technikou ho v italském Cavalese porazil jen Nor Jörgen Aukland. Ten závodí za stejný tým X-tra Personnel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Koukal zápolí se Stanislavem Řezáčem na trenažéru | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Řezáč se celý závod malebnou italskou krajinou držel v čele závodu, pořadatelé kvůli prestižnímu klání dokonce zahrnuli sněhem některé silnice. V závěru se rozhodovalo o vítězi mezi ním a jeho týmovými kolegy. Jürgen Aukland nastoupil v úvodu závěrečného stoupání do cílové vesnice.

Řezáč začínal poslední kopec na čtvrté pozici, ale osm set metrů před cílem začal stahovat náskok Auklanda. Ten si ale vzdálenost mezi ním a Řezáčem pohlídal a v posledních stovkách metrů ještě zrychlil. V cílové rovince pak našel čas i na vychutnání si vítězství.

O výsledku rozhodlo jako téměř každý rok finální stoupání do Cavalese. Celou trať totiž ti nejlepší nejezdí v podstatě už ani klasickým stylem, ale "prachsprostou soupaží", kdy závodníci nemají ani namazané lyže, všechno tahají jen silou horních končetin a zad. Na sedmdesátikilometrové Marcialonze to jde solidně, protože trať většinou vede po rovinách v údolích Fassa a Fiemme. A ten závěrečný kopec rozhoduje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kohout mluvil ve vysílání Radiožurnálu o úspěchu Stanislava Řezáče na Marcialonze a také zlepšení jazykových schopností

"Měl jsem perfektně udělaný lyže. A ten kopec, to už každý jel za svý," říkal česky po závodu do mezinárodního přenosu a tedy i České televize Stanislav Řezáč.

Řezáč si mohl v oficiálním rozhovoru dovolit češtinu, přenosy ze série dálkových běhů Swiss Ski Classic totiž vyrábí jedna televizní společnost z České republiky. Ale nejlepší český dálkový lyžař také zhodnotil rozhodující část závodu i ve směsici několika jazyků, což bývá posluchačesky velmi vděčné téma.

Při zhodnocení svého týmového kolegy Jörgena Auklanda si v německo-anglické odpovědi pomohl i češtinou. Jak říká redaktor České televize Pavel Čapek, ze Stanislava Řezáče "nikdy nebude lingvista, o to lepším je dálkovým běžcem."

Další závod čeká Řezáče a spol. za týden v německém Oberammergau, kde se běhá König Luwig lauf a jeho ovládnutí je Řezáčovým cílem. V němčině, které je skutečně velmi dobře rozumět, Stanislav Řezáč říká, že chce zajet zmiňovaný závod v Bavorsku zajet dobře, i proto, že ho loni vyhrál. Ale že je na něm každý rok těžká konkurence a že musí ještě zlepšit svůj finiš.

Muži:
1. J. Aukland (Nor.) 2:58:21,3, 2. Řezáč (ČR) -7,2, 3. A. Aukland (Nor.) -16,0, 4. Ahrlin (Švéd.) -22,9, 5. Dammen -30,3, 6. Kjölstad 40,0, ... 19. Novák (ČR) -2:23,9.

Tomáš Kohout, Martin Charvát, Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme