Lyžař Trejbal si po úbytku financí sám zajišťuje ubytování a vede tréninky

Zařídit si věci svépomocí je často nakonec lepší než spoléhat na zástup najatých odborníků, ale neplatí to vždycky. Na vlastní kůži to pociťuje lyžař Filip Trejbal. Juniorský mistr světa ve slalomu z roku 2005 musel kvůli propadu výkonnosti a znatelnému úbytku sponzorských peněz propustit všechny pomocníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří slalom v Söldenu vyhrál Rakušan Hirscher, Ondřej Bank nedokončil druhé kolo

Obří slalom v Söldenu vyhrál Rakušan Hirscher, Ondřej Bank nedokončil druhé kolo | Zdroj: Reuters

Teď je proto sám sobě trenérem, servismanem i sekretářkou. O víkendu ve finském Levi vstoupí do nové sezony Světového poháru jako hodně chudý příbuzný svých soupeřů.

„Při tréninku na sjezdovce v Rakousku jsem byl na trati sám. Na jednom rameni jsem měl dva páry lyží a na druhém balík tyčí. Když jsem potkal Marcela (Hirschera), tak jsem si přišel o dost méněcenný. Měl kolem sebe asi deset lidí, já nesl na ramenou padesát kilo a trať jsem si stavěl sám,“ líčí Trejbal setkání s jedním z nejbohatších lyžařů světa, rakouským vítězem posledních tří ročníků Světového poháru, mistrem světa a stříbrným olympijským medailistou ve slalomu Marcelem Hirscherem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžař Filip Trejbal přiblížil, co všechno musí bez realizačního týmu řešit

Český závodník už dvě sezony nepostoupil v závodu Světového poháru do druhého kola. A když nejsou výsledky, nejsou sponzoři, tím pádem ani peníze a spouští se začarovaný kruh, ze kterého je těžké uniknout.

Bez peněz na kvalitní zázemí je těžké v drsné slalomářské konkurenci dosáhnout výsledku, který by přilákal sponzory zpátky.74abra

„Nabalila se na mě spousta věcí a povinností, ale zatím to zvládám. Musel jsem si objednat ubytování, vymýšlet, kde budu trénovat nebo sledovat počasí. A to jsou jen organizační věci. Do toho musí člověk trénovat, což zabere nejvíc času,“ dodává brzy třicetiletý slalomář.

I proto, že si Trejbal musí trénink většinou vést sám a také se na něj coby vlastní osobní řidič dopravit nebo si připravit lyže, po večerech byste ho potkali zavřeného v lyžárně, jak brousí hrany a pečuje o skluznici.

Trejbal pracuje s rozpočtem 200 tisíc za sezonu

Čas, který tím vším spotřebuje, ukrajuje ze spánku a regenerace, což pro tělo vrcholového sportovce není ideální. S rozpočtem kolem dvou set tisíc korun na celou sezonu ale nemá jinou volbu, pokud chce i nadále zkoušet se prosadit mezi nejlepšími.

„Uvažoval jsem, jestli to vůbec půjde prakticky provést s takovou částkou. Celé léto jsem nelyžoval a vše si šetřil na podzim, abych to měl v živé paměti. Člověk musí také nějak žít, když člověk sportuje, tak to neznamená, že bude ve třiceti spát u rodičů,“ dodal Trejbal.

Nerovný souboj s lépe zajištěnými soupeři, ale hlavně se sebou samým o pozornost sponzorů začne Trejbal svádět nedělním slalomem za polárním kruhem ve finském Levi. Na tenhle závod padla pětina jeho skromného ročního rozpočtu.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme