Lyžaři jsou nervózní ze změny pravidel, která moc nefunguje

Slovinka Tina Mazeová je vítězkou prvního obřího slalomu lyžařské sezóny. Znamená to, že ženy včetně 53. Češky Kateřiny Pauláthové už mají za sebou první závod Světového poháru na novém typu lyží. Ty jsou podle nových pravidel - jednoduše řečeno - delší a méně vykrojené, aby tolik nezatáčely a neničily sportovcům kolena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování - Ondřej Bank mezi dvěma koly obřího slalomu na mistrovství světa | Foto: Jan Kaliba

Ženy si na ně zvykaly snadněji, více problémů tahle hojně kritizovaná změna nadělala mezi muži. Ti po horečných letních úpravách materiálu změří v rakouském Söldenu poprvé síly zítra dopoledne. Nervozita vrcholí.

Ondřej Bank je zvyklý zkoumat dráhu své jízdy na videu a porovnávat ji se soupeři, ale záběry z minulých sezón už mu k ničemu nebudou. Nový typ lyží se na sněhu chová jinak a mezi závodníky panuje napětí, jak se to v nové sezóně projeví na výsledcích a rozložení sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změnu lyží sleduje sám vášnivý lyžař Jan Kaliba

"Předtím nebyly rozdíly mezi lyžema velký, ale teď se to vyvíjelo a každá firma šla svým směrem. Může se stát, že někdo zůstane hodně vzadu, protože šla špatným směrem, a já doufám, že my mezi nimi nebudeme. Může se stát, že kvůli lyžím bude člověk úplně v háji a bude se to muset znovu vyvíjet, dohánět a sbírat informace v závodech," říká Ondřej Bank.

Co se lyží týče, zůstal věrný své značce a díky tomu, že vynechal podstatnou část minulé sezóny, mohl se na jaře hodně věnovat testování nového typu lyží. Jenže v závěru přípravy o tuhle výhodu přišel a náskok před konkurenty kvůli ošklivé zlomenině čelisti ztratil.

"6 dní v nemocnici, 3 hodiny narkóza a 2 týdny výpadek z tréninku. Pro mě by po tom všem bylo úplně úžasné dostat se do druhého kola a bodovat, druhá polovina sezóny by měla být lepší, otestovávat a zvykat si."

V tomhle ohledu má v českém týmu výhodu Filip Trejbal. Specializuje se totiž na klasický slalom, což je jediná disciplína, které se změny materiálu zatím nedotkly. A juniorský mistr světa je rozhodně rád.

Nové pravidlo nefunguje

"Myslím, že to je trochu krok zpátky, nemá to očekávaný efekt. Předpokládali, že bude větší radius, prodlouží se lyže a čekali, že se závodnici nebudou tolik zraňovat a to se neděje. Tenhle zákrok do pravidel byl zbytečný," říká Trejbal a jeho reprezentační kolega Bank vysvětluje, proč nový typ lyží ve skutečnosti není bezpečnější.

"Jsem nestabilnější, víc bojuju, člověk se s tím musí prát, než se řídit citem. Ale to už se neřeší, jdeme do toho a bude to zajímavé."

Už teď, na začátku první sezóny s novým typem lyží se ale mezi nespokojenými závodníky šíří naděje, že po olympijských hrách Mezinárodní lyžařská federace zavelí čelem vzad a všichni se vrátí k původním modelům.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme