Lyžařka Kostelićova toho za krátkou kariéru stihla dost, teď se věnuje kadeřnictví

Zatímco její vrstevnice stále závodí, v týdnu 33letá chorvatská lyžařka Janica Kostelićová už má dávno po konci kariéry. I přesto dokázala za svou relativně krátkou profesionální dráhu ohromně pozvednout popularitu lyžování v zemi bez velkých hor.

Lyžař Šimon Pavlas na sjezdovce

Lyžař Šimon Pavlas na sjezdovce | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

Rodina Kostelićových byla v dnešním Chorvatsku známa už v 60. a 70. letech, tehdy ale jako házenkářská. A tak i Janica začala s házenou, ale otec Ante jako vášnivý lyžař jí nabídl i tenhle sport a na sněhu se jí začalo dařit. I když lyže nejdříve nesnášela.

S otcem a bratrem Ivicou objížděla závody, celé zázemí jim zajišťovalo jen jejich auto, ale Janice to stačilo, aby se už v juniorských kategoriích dostala do cíle mezi nejrychlejšími.

00:00 / 00:00

Krátkou, ale úspěšnou lyžařskou kariéru Chorvatky Janici Kostelićové připomněl Martin Charvát

V sedmnácti letech sice poprvé vyhrála závod Světového poháru, ale její příběh není ani zdaleka idylický.

Kostelićová už od mládí měla jeden úraz za druhým, v jedenácti zlomenou nohu, o dva roky později zase pro změnu kotník. A 16. prosince 1999, jen 12 dní po svém úvodním vítězství v Serre Chevalier, měla v tréninku hrůzostrašný pád, na kterém bylo nejhorší rozdrcené pravé koleno.

„Moje čéška byla roztříštěná, koleno naprosto zničené, vazy utržené a meniskus odtržený,“ popisuje v dokumentu chorvatské televize.

Po téměř roce se ale dokázala vrátit, vyhrát 10 z 11 slalomů sezóny 2000/2001 a na následných olympijských hrách v Salt Lake city se stát vůbec první lyžařkou, která získala tři zlaté medaile.

Konec v 25 letech

Sněžná královna, jak se Kostelićové přezdívá, vládla další čtyři roky, během kterých vyhrála i závod Světového poháru ve Špindlerově mlýně. Na olympijských hrách 2006 v Turíně přidala další tři medaile, ale poté ji dohnaly všechny zdravotní problémy a operace. Na podzim 2006 oznámila přerušení kariéry.

„Hlavním důvodem je bolest. Měla jsem strašně moc zranění a už tím vším nechci znovu procházet,“ prozradila Kostelićova, která se už k závodnímu lyžování nevrátila a další jaro v 25 letech oznámila konec kariéry.

Založila si v Rijece kadeřnický salón a z lyžování má radost v podobě úspěchů svého bratra Ivicy.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít