Lyžařka Šárka Záhrobská kandiduje do Komise sportovců MOV

Finský hokejista Saku Koivu a kanadská běžkyně na lyžích Rebecca Scottová příští rok vyklidí své pozice v Komisi sportovců Mezinárodního olympijského výboru. A je možné, že místo nich se do světa sportovní politiky vrhne lyžařka Šárka Záhrobská.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařka Šárka Záhrobská | Zdroj: ČTK

Tuzemští olympionici vybrali za českou kandidátku do sedmnáctičlenného orgánu právě olympijskou medailistku z Vancouveru. V jejím volebním štábu má být třeba i Jaromír Jágr a metody z české prezidentské kampaně prý využívat nebude.

Šárce Záhrobské vnese tato kandidatura do života několik novinek. Coby profesionální lyžařka se pochopitelně ještě neucházela o zaměstnání, takže třeba nikdy nebyla na přijímacím pohovoru. Teď si ale něco na ten způsob vyzkouší, protože do komise přijmou jen toho, kdo mluví plynně anglicky nebo francouzsky. A tuhle schopnost budou u kandidátů telefonicky ověřovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šárka Záhrobská se pokusí prorazit na poli sportovní diplomacie

„Na pohovoru jsem ještě nebyla, ale samozřejmě mluvím v cizím jazyce po telefonu velmi často a myslím, že novináři mi už dali hodně lekcí, a že to není klasický pohovor, ale je to rozhovor o různých tématech. Takže myslím, že tréninku, co se tohoto týče, už mám dost,“ věří si lyžařka, která už sestavuje svůj volební štáb.

Podpořit její kandidaturu by měl třeba i hokejista Jaromír Jágr, důležité bude využít zkušenosti dlouholetého člena Komise sportovců MOV Jana Železného nebo i neúspěšné kandidátky z loňského roku Barbory Špotákové. Ta neuspěla coby olympijská vítězka, kdežto Záhrobská má z Vancouveru bronzovou medaili, což by ale při volně nemělo hrát roli.

„Nemyslím si, že účast v komisi závisí na tom, kolik máte medailí z velkých akcí. Nechci říkat, jestli mám větší nebo menší šanci než Bára.“ Základním úkolem je natočit kandidátské video s odpověďmi na zadané otázky a během olympijských her v Soči se rozhodne o dvou nových členech komise. Záhrobská tedy bude příští rok nejen v roli závodnice, ale i sportovní političky, ovšem nebojí se toho, že by to mělo neblahý vliv na její lyžařské olympijské výkony.

„Myslím si, že je to dělané tak, aby to sportovce na hrách nerušilo, a Slovenka, která se tam dostala, tak byla velmi úspěšná jak na olympijských hrách, tak při kandidatuře. Takže věřím, že to sportovní výkony narušovat nebude,“ bere si česká lyžařka příklad ze střelkyně Danky Bartekové.

Kampaň nechá na svém týmu

A inspirací pro ni možná bude i kampaň před nedávnými českými prezidentskými volbami. „Mě tady ta kampaň dost minula, já jsem tady vůbec nebyla, ale uvidíme. Nechám to na svém týmu, jestli si něco vezmou. Já jsem velmi pyšná na to, že bych mohla jako členka té komise hájit zájmy jak obecně všech sportovců, tak samozřejmě ČOV. Když je člověk dobrým diplomatem, tak se dá ovlivnit hodně,“ věří Šárka Záhrobská, že její nová životní výzva bude nejen obohacující, ale také smysluplná.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme