Martin Jakš skončil ve skiatlonu v rámci Tour de Ski třetí a předčil Lukáše Bauera

Martin Jakš vystoupal po druhé v kariéře na stupně vítězů ve Světovém poháru. V německém Obersdorfu dojel ve skiatlonu v rámci Tour de Ski na třetím místě. Lukáš Bauer dojel pátý. V ženském skiatlonu doběhla Eva Nývltová třiadvacátá, Ivana Janečková byla v cíli na šestatřicáté pozici.

Anketa Sportovec roku 2010 - Martin Jakš, běh na lyžích

Anketa Sportovec roku 2010 - Martin Jakš, běh na lyžích | Foto: Vojtěch Bureš | Zdroj: Český rozhlas

Úvod závodu vyšel na výbornou Martinu Jakšovi. Držel se v popředí skupiny a na mezičasu na 4,5 kilometrech dokonce vedl. Právě zde se navíc rozdělovali časové bonifikace a český běžec si polepšil v průběžném pořadí o 15 vteřinek.

00:00 / 00:00

Třetí Martin Jakš si pochvaloval skvělý start a litoval pádu, který si nezavinil sám.

To už se propracoval Lukáš Bauer na páté místo, když po horším startu jezdil okolo třicátého místa. O dva a půl kilometru dále už se pral o bonusové sekundy také on. V táhlém stoupání se před něho dostal pouze Francouz Manificat. To znamenalo pro Bauera 10 vteřin k dobru.

Poslední bonusové vteřiny se na klasickém úseku rozdávaly na metě 9,5 kilometru. Lukáš Bauer znovu zaútočil, ale vyvezl se s ním lídr průběžného pořadí Švýcar Cologna a o devět deseti českého lyžaře porazil.

Bauer získal na rychlostních prémiích 25 sekund, přesto zalitoval, že jich nebylo víc.

Po přezutí lyží se Martin Jakš dostal do drobné kolize a propadl se až do třetí desítky. Vydal tak značné úsilí, aby se dostal zpět na dosah čela závodu. V tom se naopak stále pohyboval Lukáš Bauer. Zálusk si dělal i na další rychlostní prémii, ale dostal se do sevření svých soupeřů a tentokrát odešel s prázdnou.

Na dalších dvou prémiích už ale čeští zástupci kladné vteřinky sbírali. Nejprve dojel Bauer na 17-tém kilometru třetí a pět vteřin za třetí příčku posbíral pět set metrů před cílem i Martin Jakš.

Tomu zbylo dostatek sil i pro závěrečný finiš, kdy v cílové rovince odrazil na třetím místě nástup Francouze Gaillarda a podruhé v kariéře vystoupal na stupně vítězů v závodu Světového poháru.

Z vítězství se radoval Fin Heikkinen. Druhý skončil lídr průběžného pořadí Tour de Ski Švýcar Dario Cologna. Lukáš Bauer projel cílem na pátém místě a polepšil si v celkovém pořadí seriálu na osmou příčku. Martin Jakš je devátý.

Ve skiatlonu žen na 2x5 kilometrů se v Oberstdorfu z českých závodnic dařilo Evě Nývltové, která dokončila závod na třiadvacátém místě se ztrátou necelých padesáti sedmi vteřin na vítěznou Švédku Haagovou. Druhá Češka, Ivana Janečková, doběhla na třicátém šestém místě. V průběžném pořadí Tour de Ski uzavírá Nývltová první dvacítku, Janečková je pětačtyřicátá. V čele je Polka Kowalczyková, před Švédkou Kallaovou.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorf (Německo):

Muži - skiatlon 2x10 km:

1. Heikkinen (Fin.) 49:20,1, 2. Cologna (Švýc.) -1,0, 3. Jakš (ČR) -4,9, 4. Gaillard (Fr.) -5,0, 5. Bauer (ČR) -5,9, 6. Rickardsson (Švéd.) -7,4, 7. Kershaw (Kan.) -8,2, 8. Legkov (Rus.) -9,6, 9. Gjerdalen (Nor.) -10,6, 10. Hellner (Švéd.) -11,1, ...48. Koukal -2:03,9, 58. Kožíšek (oba ČR) -3:35,8.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 4 z 8 závodů): 1. Cologna 1:37:51,0, 2. Kershaw -45,9, 3. Hellner -1:06,1, 4. Legkov -1:06,7, 5. Harvey (Kan.) -1:23,8, 6. Heikkinen (Fin.) -1:24,2, ...8. Bauer -1:51,2, 9. Jakš -1:54,1, 41. Koukal -4:51,3, 62. Kožíšek -8:28,1.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 31 závodů): 1. Cologna 642 b., 2. Legkov 640, 4. Hellner 419, 4. Bauer 368, 5. Rickardsson 344, 6. Jönsson (Švéd.) 336, ...20. Jakš 130, 71. Magál (ČR) 23, 79. Kožíšek 18, 85. Koukal 16.

Ženy - skiatlon 2x5 km:

1. Haagová 26:59,8, 2. Kallaová (obě Švéd.) -0,6, 3. Kristoffersenová (Nor.) -7,2, 4. Follisová (It.) -7,8, 5. Kowalczyková (Pol.) -8,7, 6. Longaová (It.) -8,9, 7. Johaugová (Nor.) -9,7, 8. Lähteenmäkiová -10,9, 9. Roponenová (obě Fin.) -15,9, 10. Majdičová (Slovin.) -29,4, ...23. Nývltová -56,9, 36. Janečková (obě ČR) -1:35,7.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 4 z 8 závodů): 1. Kowalczyková 1:01:52,3, 2. Kallaová -1:19,8, 3. Longaová -1:22,1, 4. Majdičová -1:35,1, 5. Lähteenmäkiová -1:46,8, 6. Follisová -1:59,3, ...20. Nývltová -3:59,7, 45. Janečková -6:49,7.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 31 závodů): 1. Björgenová (Nor.) 760, 2. Kowalczyková 725, 3. Follisová 514, 4. Kallaová 477, 5. Majdičová 398, 6. Longaová 370, ...55. Nývltová 29, 75. Janečková 8.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít